Svátek má: Teodor

Byznys

Velikost textu:

Trump naznačí více o svých prezidentských plánech

Trump naznačí více o svých prezidentských plánech

Pozornost trhů se dnes bude upínat na tiskovou konferenci Donalda Trumpa, která je první od jeho zvolení.

Ilustrační foto
11.leden 2017 - 09:45

V Polsku končí dvoudenní zasedání centrální banky, jejíž rétorika může přejít ve více jestřábí. České maloobchodní tržby za listopad by měly vykázat solidní růst na úrovni 3,9 % y/y, informovala Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Vystoupení Donalda Trumpa může nahrát dolaru

Hlavní událostí dneška bude tisková konference Donalda Trumpa. Ta je první od jeho zvolení od prezidentského úřadu. Zajímavé budou především plány ohledně daňových škrtů a fiskálních stimulů, které by mohly podpořit růst americké ekonomiky a případně umožnit americké centrální bance rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Pro americký dolar by to mohly být dobré zprávy.

Důvěra malých podniků ve Spojených státech na 12M maximu

Na eurodolarovém trhu byla včera patrná absence zajímavějších událostí. Kurz společné evropské měny se pokoušel dostat na nepatrně silnější úrovně (1,06 USD/EUR), odkud ho nesesadila ani mimořádně silná prosincová důvěra malých a středních podniků NFIB ve Spojených státech. Ta vyskočila o 7,5 bodu na 105,8 bodu, což je nejvyšší hodnota od prosince 2004. K rostoucí důvěře přispívá očekávání fiskálních stimulů po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Zvyšování sazeb v Polsku může přijít dříve        

V Polsku dnes končí zasedání centrální banky. Ta sice s největší pravděpodobností ponechá klíčovou úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1,5 %, může však dojít k posunu v její rétorice. Inflace v Polsku se rychle šplhá nahoru. Již během prvního čtvrtletí letošního roku by mohla překročit 1,5 %, s čímž ovšem centrální banka ve své prognóze nepočítá. K růstu úrokových sazeb by tak nakonec mohlo dojít ještě dříve, než jsme předpokládali, tedy již v letošním roce.

Dnes se také dozvíme, jak se vyvíjely české maloobchodní tržby v listopadu. Ty podle našeho odhadu vzrostly o 3,9 % y/y. K ochotě domácností utrácet přispívá klesající nezaměstnanost, která vytváří tlak na růst mezd. Ty ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostly v nominálním vyjádření o 4,5 % y/y.

Inflace poprvé od roku 2012 na cíli ČNB

Ani v prosinci česká inflace nezastavila svůj růst a dokonce se poprvé od roku 2012 vyšplhala na 2% inflační cíl ČNB. To by centrální bance mělo dostatečně uvolnit ruce na to, aby už ve druhém čtvrtletí letošního roku přistoupila k opuštění kurzového závazku, jak předpokládáme. V lednu sice inflace ještě klesne zpět pod dvě procenta, v únoru se však na cíl opět vrátí a bude se zde držet po zbytek celého letošního roku. Dobrou zprávou je, že k vyšší inflaci nepomáhají pouze ceny pohonných hmot a ceny potravin, ale i jádrová inflace. Prosincová inflace navíc výrazně předčila očekávání samotné centrální banky. Ta předpokládala výsledek o 0,7 pb nižší.


Zrušení kurzového závazku v Q2 17 by nemělo stát v cestě ani včerejší jmenování dvou nových členů bankovní rady. Těmi se stali Oldřich Dědek a Marek Mora. Marek Mora působil od září 2002 do dubna 2003 jako poradce Jiřího Rusnoka na ministerstvu průmyslu a obchodu, takže by se mohl v bankovní radě následovat jeho linii. Oldřich Dědek se v minulosti nechal slyšet, že by se zaváděním kurzového závazku váhal a tak lze předpokládat, že ani jeho rušení brzdit nebude. Oba dva nastoupí do ČNB 13. února, uzavřela Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch)Kurzy

1 $ USD 21.81  Kč
1 € EUR 25.67  Kč
1 £ GBP 28.76  Kč
1 CHF CHF 22.14  Kč
100 руб RUB 37.96  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
103.2
ČEZ
458
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
975.3
FORTUNA
145
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
966
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
875
PHILIP MORRIS ČR
16351
O2 C.R.
262.5
UNIPETROL
347.3
VIG
643.2