Svátek má: Ludmila

Byznys

Velikost textu:

Týden ve znamení politiky na obou stranách Atlantiku

Týden ve znamení politiky na obou stranách Atlantiku

V USA budou i nadále středem pozornosti obchodní jednání s Čínou. Zároveň také trhy vnímají zpomalování americké ekonomiky, které naznačily minulý týden statistiky průmyslu a maloobchodu.

Ilustrační foto
20. května 2019 - 09:44

Proto se trh bude soustředit i na záznam z posledního jednání Fedu ze začátku května. V eurozóně budou hlavní událostí volby do Evropského parlamentu. V některých zemích začnou volby už ve čtvrtek, uvedl ve svém týdenním souhrunu František Táborský, analytik Komerční banky.

Očekáváme, že dvě hlavní frakce současného složení utrpí největší ztráty. V ekonomickém kalendáři budou mít největší pozornost PMI v Evropě a německé IFO. V případě prvního zmíněného očekáváme mírné zlepšení nebo stagnaci na současných relativně nízkých hodnotách. Naopak v případě IFO očekáváme další pokles ve všech složkách. Téma evropských voleb bude rezonovat zejména ve Velké Británii, kde se očekává úspěch stran podporující tvrdý brexit. Výsledek však bude mít i dopad na současná vyjednávání ohledně vystoupení z Evropské unie. Očekáváme, že vzroste tlak na odvolání premiérky T. Mayové a příklonu k agresivnějšímu vyjednávání s EU.

Polský průmysl a maloobchod si lehce polepší

V regionu nás tento týden čeká sada polských statistik. V úterý začneme tamním trhem práce. Očekáváme, že dubnové mzdy meziročně mírně zrychlily, ale ne tak výrazně jak předpokládá trh. Průmyslová produkce a maloobchodní tržby obdobně zrychlily zejména díky vyššímu počtu pracovních dní. Přes solidní výkon polské ekonomiky a zrychlení inflace však neočekáváme, že by to mělo něco změnit na holubičím postavení tamní centrální banky.

Zaostřeno na dnešek

Vnitrostranické spory ve Velké Británii

Dnešní kalendář událostí je téměř prázdný. Německé průmyslové ceny podle očekávání trhu meziročně stagnují a meziměsíčně si připíší jen mírné zrychlení. Na politickém poli nás čeká další jednání vnitrostranických lídrů Konzervativní strany. Skupina poslanců v čele s ministryní práce budou hledat cestu jak zastavit Borise Johnsona v nahrazení premiérky Mayové.

Druhý odhad inflace v eurozóně beze změny

Finální odhad dubnové inflace v eurozóně nepřinesl žádnou změnu. Pouze jádrová inflace si oproti předchozímu měsíci připsala v meziročním vyjádření jednu desetinu. Pro celý tento rok očekáváme, že spotřebitelská inflace v průměru zpomalí o půl procentního bodu na 1,2 %. I přes známky rostoucích mezd a tlaků na růst cen se inflace udrží pod cílem centrální banky, které tak nemá příliš důvodů k utahování měnové politiky.

Tuzemské průmyslové ceny lehce zrychlí

V regionu nás bude dnes zajímat vývoj tuzemských průmyslových cen za duben. Oproti trhu očekáváme stagnaci meziměsíčního růstu a mírné meziroční zrychlení. Ceny ropy na světových trzích zůstávají vysoké, což se promítá i do tuzemských cen průmyslových výrobců. Dále bude zveřejněn záznam z posledního jednání polské centrální banky, které však nepřineslo nic nového do dlouhodobého holubičího nastavení tamní bankovní rady. Proto i záznam z jednání nevzbudí příliš rozruchu, dodalFrantišek Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
106
CEZ
520.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
814.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
833
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
690
PHILIP MORRIS CR
13580
O2 C.R.
214
UNIPETROL
382.5
VIG
613.5