Svátek má: Lýdie

Byznys

Velikost textu:

US velvyslanec německé vládě: Ukončete podporu Nord Stream-2!

US velvyslanec německé vládě: Ukončete podporu Nord Stream-2!

Americký velvyslanec vyzývá německou vládu, aby přehodnotila svou politickou podporu projektu Nord Stream-2, píše německý Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Richard Grenell, americký velvyslanec v Německu
22. prosince 2018 - 11:30

USA zvýšily tlak na Německo a otevřeně vyhrožovaly německým společnostem sankcemi, pokud se budou podílet na realizaci projektu Nord Stream-2. Toto uvedl americký velvyslanec v Německu Richard Grenell
 Ale navzdory rostoucímu tlaku Američanů, má projekt Nord Stream-2 v Berlíně i nadále politickou podporu.

Podle amerického velvyslance Richarda Grenella  by Kerčský incident měl Berlínu připomenout, "že roustoucí ruská agrese nemůže být podporována nákupem ruského plynu."

„Nemůžete financovat ruskou agresi a zároveň žádat Američany, aby se proti ní postavili. To je velmi pokrytecké, "řekl Grenell a dodal, že občané USA jsou velmi nespokojeni chováním svých spojenců.

Formálně je Gazprom jediným akcionářem projektové společnosti Nord Stream - 2 AG. Současně společnost podepsala smlouvy o financování projektu se společnostmi z Německa, Nizozemska, Británie a Francie. Cílem projektu je zajistit bezpečnost dodávek plynu pro Evropu, protože v blízké budoucnosti se bude omezovat těžba plynu. Navíc cena ruského plynu  je výhodnější  než cena zkapalněného zemního plynu  z USA.
 
Jeden z představitelů společnosti Nord Stream 2 AG zdůraznil, že společnost již získala povolení k výstavbě potrubí ve čtyřech zemích z pěti. Již podepsala smlouvy se 670 podniky z 25 zemí. Samotné Německo investovalo do projektu více než 2 miliardy euro.
 
Berlín zdůrazňuje, že se jedná o čistě ekonomickou iniciativu a přesto, že USA a některé evropské země vyvíjejí tlak, jej nezbavuje politické podpory. Ministr zahraničí Heiko Maas řekl: "Odstoupení německých podniků z tohoto projektu nebrání výstavbě plynovodu, ten Rusko postaví samo."


Také německá vláda získala záruky od prezidenta Vladimira Putina, že v rámci výstavby Nord Stream-2 bude plynová infrastruktura na Ukrajině modernizována. V důsledku toho Kyjev  bude moci zachovat tranzitní poplatky.

(rp,prvnizpravy.cz,dwn,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.4
ČEZ
504.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
833.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
15240
O2 C.R.
234.5
UNIPETROL
382.5
VIG
649