Svátek má: Teodor

Byznys

Velikost textu:

V Německu byly zahájeny práce na výstavbě plynovodu Nord Stream-2

V Německu byly zahájeny práce na výstavbě plynovodu Nord Stream-2

V Lubminu ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko začaly práce na výstavbě německého úseku plynovodu Nord Stream-2.

Z výstavby plynovodu
4. května 2018 - 07:00

Na ploše asi šesti hektarů se začala hloubit jáma pro základy přijímací stanice plynu a pro servisní budovu. Podle zástupce společnosti Nord Stream pokračují práce v souladu s harmonogramem.

Dosud nebylo vydáno povolení pro výstavbu u všech dotčených zemí.  Kromě Německa byla výstavba plynovodu schválena pouze Finskem. Očekává se, že Švédsko, Rusko a Dánsko poskytnou také potřebná povolení.

"Jsme přesvědčeni, že dostaneme všechna příslušná povolení," uvedl zástupce dceřiné společnosti Gazpromu. V Dánsku část „Nord Stream-2“ bude vedena paralelně s již existující první větví „Nord Stream“ ve 12 mílové námořní zóně. Dánsko na takové trase trvalo, zástupce společnosti Nord Stream věří, že proti Nord Stream-2 nebudou mít v Dánsku žádné námitky. Společnost však stále připravuje alternativní cesty mimo 12mílovou zónu teritoriální příslušnosti k přilehlé souši.

Projekt "Nord Stream - 2" zahrnuje výstavbu dvou plynovodů o celkové kapacitě 55 miliard metrů krychlových plynu ročně. Podle plánu by Nord Stream-2 měl kopírovat trasu již existujícího vedení Nord Stream z Ruska do Německa.

Proti výstavbě "Nord Stream - 2" aktivně vystupuje Ukrajina a Spojené státy. Kyjev se bojí ztráty příjmů z tranzitu ruského plynu a USA počítají s dodávkami LNG do Evropy. Mezi oponenty projektu patří také Litva, která se domnívá, že nový plynovod je zaměřen na to, aby Evropa byla závislá na ruském plynu.

Merkelová: Spuštění Nord Stream-2 není možné bez záruk Ukrajině

Projekt "Nord Stream-2" je nemožný bez určení budoucí role ukrajinského tranzitu, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem. Podle Merkelové v telefonickém rozhovoru s ruským vůdcem Vladimírem Putinem mluvila o nemožnosti, aby Ukrajina ztratila svůj význam jako země tranzitu plynu.


(rp,prvnizpravy.cz,wyborcza,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
79.3
CEZ
542
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
946.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
890.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
890
PHILIP MORRIS CR
14920
O2 C.R.
249
UNIPETROL
382.5
VIG
613.5