Svátek má: Libor

Byznys

Velikost textu:

V Polsku klesá těžba uhlí a Varšava zvyšuje dovoz uhlí z Ruska

V Polsku klesá těžba uhlí a Varšava zvyšuje dovoz uhlí z Ruska

Podle Eurostatu  bylo od ledna do září letošního roku do Polska dovezeno 8,5 milionu tun uhlí. To je o 42% více než ve stejném období loňského roku.

Ilustrační foto
20. listopadu 2017 - 03:20

Hlavním exportérem  uhlí do Polska bylo Rusko. Dovoz z Ruska představoval až 65% celkového nákupu uhlí do Polska.  Jak zdůraznil list "Rzeczpospolita", v září polští dovozci dovezli z Ruska o 121% více uhlí než před rokem. Za devět měsíců vzrostl dovoz z Ruska o 54% na 5,5 milionů tun.

Patnáct  procent  dovezeného uhlí do Polska je z Austrálie, 7% z Kolumbie a USA, 2% z České republiky, 1% z Kanady a 3% z jiných zemí. Polské ministerstvo energetiky již souhlasilo se zvýšením objemu dovozu uhlí z USA.

Zvýšené dovozy jsou důsledkem omezení těžby nerostných surovin v polských dolech, zejména těch, které patří do Polské hornické skupiny. Je to taky odrazem nedostatku investic v posledních letech na nových báňských dílech a obtížných geologických podmínek.

Vzhledem k nedostatečnému počtu vagónů a opravám kolejí nejsou polské železnice schopné přivážet  dostatečné množství uhlí. Některé elektrárny a energetické společnosti nedostatek dodávek uhlí dokonce ohrožuje energetickou bezpečnost Polska.

Wintershall i přes sankce bude nadále financovat Nord Stream 2

Rzeczpospolita  připomíná, že v roce 2000 bylo v Polsku vytěženo 103,3 miliónů tun uhlí. Za posledních 17 let těžba uhlí v Polsku se snížila na 67 milionů tun.

"Výrazné zvýšení cen uhlí je nevyhnutelné. Ceny této suroviny na světových trzích jsou zřetelně vyšší než v loňském roce a chybí polské uhlí, "uvedl Paweł Puchalski, analytik společnosti DM BZ WBK.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy, foto:arch.)