Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

210 minut v Senátu o České televizi bez pozvané, ale nepřítomné ČT

210 minut v Senátu o České televizi bez pozvané, ale nepřítomné ČT

Na hospodaření České televize, které je zjevně deficitní, upozornil na konferenci pořádané druhé dubnové úterý v Senátu ekonom Radek Žádník. Na pro veřejnost a media otevřené konferenci nebyl sám, který našel šmouhy na Roli  České televize v naší společnosti.

Pohled do Senátu
12.duben 2017 - 08:48

Na akci probírající  jaká je Role  České televize v naší společnosti kromě ekonoma Žádníka  vystoupili i mluvčí z Pražského hradu Jiří Ovčáček,  mediální analytik Petr Žantovský, bezpečnostní expert Jan Schneider, šéf Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný, právník Zdeněk Koudelka nebo hudebník  a  publicista Petr Štěpánek. .

Konferenci Role České televize v naší společnosti v Senátu uspořádal  Klub nezávislých senátorů, který vede předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Ten také celou konferenci řídil a i když pozval ředitele ČT,  zástupci ČT v Senátu nebyli a ostatně účast ani nepotvrdili.

"Hospodaření České televize je zjevně deficitní,“ prohlásil ekonom Žádník a upozornil na to, že televize prý vytvářela přebytky rozpočtu do roku 2011, ze kterých v současné době žije a vyrovnává s nimi deficity svých rozpočtů, aby ve výsledku neskončila v mínusu. Podle ekonoma Radka Žádníka byl tedy  její rozpočet v minulých letech fakticky v mínusu, nakonec ale skončil vždy přesně na nule. Schodek rozpočtu byl podle něho vyrovnán z fondu, kde byly přebytky z dřívějška.
 
Jiný řečník Jiří Ovčáček se zabýval produkci  ČT. Podle mluvčího Hradu vytváří falešný dojem plurality a objektivity. "Někdy zaznívá, že se ČT nesmí kritizovat. Já si ale myslím, že je důležité, aby konference tohoto typu nastavovaly veřejnoprávní televizi zrcadlo a ČT slyšela kritický názor na svoji práci,“ řekl Ovčáček.


On také tvrdil, že diferencovaně veřejnoprávní televize přistupuje k hlavě státu a k šéfovi ANO Andreji Babišovi na jedné straně, a jinak k ostatním politikům. Vytkl televizi také chování při americké volební noci a příklon k Hillary Clintonové proti současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Ovčáček ve svém vystoupení kritizoval i reportáž o klinice čínské medicíny, neboť v ní podle něj záměrně nebylo uvedeno jméno advokáta Radka Pokorného, přítele premiéra Bohuslava Sobotky, a také pořad z cyklu Galerie elity národa, v němž byl jako na potvoru představen bývalý  předseda Akademie věd Jiří Drahoš a to právě v době, kdy ohlásil, že bude  jeden ze Zemanových rivalů v prezidentské volbě.

Zemanův mluvčí na konferenci Role České televize v naší společnosti na tiskové konferenci oznámil, že se akce zúčastnil s vědomím prezidenta a své vystoupení s prezidentem konzultoval. Odmítl, že by on sám  kandidoval  ve volbách.

Bezpečnostní analytik Jan Schneider na konferenci řekl, že veřejnoprávní televize by se podle něj měla bez reklamy úplně obejít a neměla by být závislá  naprůzkumech sledovanosti diváky.   
Bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek k ČT byl ostřejší, když  ji označil za hlásnou troubu „eurohujerské skupiny“ a za nejlepší možnost označil její zrušení. "Televizní poplatky jsou iracionální, asociální a ve skutečnosti jen další daní,“ tvrdil s tím, že nejchudší občané na ni přispívají stejně jako ti nejbohatší.
 
(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)