Svátek má: Ilja

Politika

Velikost textu:

A Vy jste kdo? Miroslav Poche, Pochepte, jsem kandidát na ministra

A Vy jste kdo? Miroslav Poche, Pochepte, jsem kandidát na ministra

A o kom se to v posledních dnech nejvíce mluví, je kandidát ČSSD na ministra zahraničních věcí Miroslav Poche, který má podle Lidového domu pro tuto funkci předpoklady, protože hovoří několika jazyky. Ale kdo je vlastně Miroslav Poche?

Miroslav Poche v kroužku před TK ČSSD po volbách do EP
17. června 2018 - 08:33

Podle Wikipedie se český politik a ekonom Miroslav Poche narodil  3. června 1978 v Chlumci nad Cidlinou. V roce 1997 se stal členem ČSSD, v níž působí i jako člen Krajského výkonného výboru ČSSD v Hlavním městě Praze (do roku 2010 také místopředseda KVV). V letech 2002 až 2014 byl zastupitel Hlavního města Prahy, a v letech 2010 až 2014 zastupitel Městské části Praha 3 a od roku 2012 také radní této městské části.

Coby člen ČSSD byl zvolený v roce  2014  poslancem Evropského parlamentu. Sobotkovým vedením ČSSD byl dosazený na čtvrté místo, ale v preferenčních hlasech jej v samotných volbách předstihli někteří dokonce výrazně  čtyři další kandidáti, kteří byli v pořadí za ním, ale nedosáhli pětiprocentní převahy, aby se dostali do EP.

Názorně to ukazuje následující tabulka z webu volby.cz.
Kandidát na ministra ČSSD vystudoval obor evropská agrární diplomacie na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze, odkud má titul Ing. a politologii a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, odkud má zase titul  Mgr.

Wikipedie uvádí, že Miroslav  Poche byl od roku 1997  společníkem ve firmě Balpo v.o.s. Působil jako zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu. Poté coby  zaměstnanec Ministerstva zahraničních věcí ČR zajišťoval komunikaci s Komisí OSN pro lidská práva a jako zaměstnanec Ministerstva zemědělství ČR vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA.


Není bez zajímavosti, že po zisku mandátu zastupitele Hlavního města Prahy a zastupitele a radního Městské části Praha 3 působil či působí ve statutárních orgánech několika společností; např.: předseda představenstva Pražské energetiky Holding a.s. (2003 až 2007), předseda dozorčí rady Pražských služeb, a.s. (2011 až 2012), místopředseda představenstva Správy zbytkového majetku MČ Praha 3 a.s. (od 2012) či člen představenstva Investiční a rozvojové Praha 3 a.s. (od 2012).

Miroslav Poche je ženatý a má dvě děti, jeho manželka pochází ze Slovinska.

Do politiky vstoupil, když byl v komunálních volbách v roce 2002 zvolen za ČSSD do Zastupitelstva Hlavního města Prahy.  Mandát zastupitele obhájil v komunálních volbách v roce 2006.  Před komunálními volbami v roce 2010 podle Wikipedie vyšlo najevo jeho nelegální financování ČSSD. Vzdal se tedy stranických funkcí a kandidatury do Rady Hlavního města Prahy. Odmítl se však vzdát samotné kandidatury do zastupitelstva a nakonec mandát opět obhájil a stal se předsedou Klubu zastupitelů ČSSD.

V květnu 2014 kandidoval za ČSSD na čtvrtém místě její kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu 2014, kde byl s počtem 3 692 preferenčních hlasů, což byl, jak už víte,  celkově až osmý výkon,   zvolen poslancem Evropského parlamentu. Působí ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE).   
Miroslav Poche je na tomto snímku z roku 2014 na tiskové konferenci po volbách do EP ukrytý   za Bohuslavem Sobotkou i za Milanem Chovancem.

Je také důležité vědět, že 18. května 2018 Miroslava Pocheho  schválilo předsednictvo ČSSD jako kandidáta na post ministra zahraničních věcí ČR v případné menšinové vládě s hnutím ANO.  Proti jeho kandidatuře se však postavil prezident ČR Miloš Zeman a kandidatura Pocheho je proti srsti rovněž KSČM, která má případně tuto vládu tolerovat, ale Pocheho angažmá na Ministerstvu zahraničních věcí  je proti srsti i některých členům ČSSD, kteří o tom, aby nezpochybnili jednotu ve straně, mlží nebo mlčí.

(ps, Volby.cz, Wikipedie.cz,  Prvnizpravy.cz, foto: ps)