Svátek má: Jiřina

Politika

Velikost textu:

Aleš Opata přikázal potrestat komplice atentátníka na české vojáky

Aleš Opata přikázal potrestat komplice atentátníka na české vojáky

Čeští vojáci v Afghánistánu dostali nový úkol. Náčelník generálního štábu Aleš Opata jim podle rozhpvoru s ním na ČT24 rozkázal dopadnout a potrestat komplice sebevražedného atentátníka, který u základny Bagrám zabil v neděli 5. srpna 2018 tři české vojáky.

Aleš Opata
11. srpna 2018 - 09:01

Česká armáda k tomu chce využít hlavně ty své příslušníky, kteří už v Afghánistánu jsou. Pomáhat jim mají i vojáci ze spojenecké jednotky.

"Budeme chtít vědět, kdo tu vestu sestrojil, kdo to řídil a kdo sebevraha rekrutoval, tak abychom dosáhli toho, že nikdo v Afghánistánu nebude beztrestně zabíjet naše vojáky,“ uvedl v pořadech Události a Události, komentáře náčelník Generálního štábu ČR Aleš Opata.

"Nejedná se o odvetu, jedná se o spravedlnost. Je to jedno ze standardních opatření, které děláme vždy. Co se týče délky a doby opatření, bude to mravenčí práce a je těžké předjímat, jak dlouhá ta doba bude," upřesnil náčelník v Událostech, komentářích

Podle něho české vojáky teď hlavně čeká detailní vyhodnocování zpravodajských informací a obrazových i zvukových materiálů. Využijí k tomu i místní informátory. "Bude to stát měsíce úsilí analytických týmů, zpravodajských týmů a dalších.," řekl  Opata s tím, že to bude velice přesná a podrobná práce.


Sám Aleš Opata v roce 2007 velel v provincii Badachšán na severu Afghánistánu české jednotce, která hlídala německý rekonstrukční tým. Během této mise zahynul po sesuvu půdy první český voják v Afghánistánu Nikolaj Martynov.

"Věděli, do čeho jdou, rozhodli se a šli do toho. Kolja to zaplatil životem, ale dělal to pro své kamarády a dělal to pro nás pro všechny,“ řekl tehdy Aleš Opata.

V roce 2014 zahynulo po útoku sebevražedného atentátníka pět českých vojáků. Většina z nich byli chrudimští výsadkáři, které Opata také osobně znal.

V televizním příspěvku bylo ještě oznámeno, že zbylí tři zranění, kteří tvořili šestičlennou patrolu,  jsou mimo ohrožení života.

Během  útoku sebevražedného atentátníka byli těžce zraněni dva Afghánci a Američan. Ten Američan  už je ve vojenské polní nemocnici v Německu a je mimo ohrožení života. Jeden z Afghánců už byl propuštěn do domácího léčení po operaci nohou. Druhého sice lékaři udržují v umělém spánku, ani on už ale není v kritickém stavu.Jinak v příspěvku na ČT24 bylo sděleno, že v koaliční, nebojové operaci Resolute Support (Rozhodná podpora) je nyní  v Afghánistánu více než 250 českých vojáků. Kromě letecké základny v Bagrámu jsou Češi  ještě na velitelství a na ambasádě v Kábulu.

(ps, ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)