Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Babiš má i po odvysílání reportáže TV Seznam téměř 40procentní podporu!

Babiš má i po odvysílání reportáže TV Seznam téměř 40procentní podporu!

Kauza premiéra Andreje Babiše, kterou rozpoutala reportáž redaktorů serveru Seznam Zprávy Jiřího Kubíka a Sabiny Slonkové rozhodně zasáhla české voliče a rozdělila společnost na dva znesvářené tábory.

Andrej Babiš, předseda vlády, ANO
23. listopadu 2018 - 08:20

Nicméně jak bezprostředně po zveřejnění předmětné reportáže ukázal průzkum společnosti SANEP, premiér Babiš se i nadále může opřít o více jak třetinovou podporu domácí veřejnosti.

Dle názoru 35,9% dotázaných by měl premiér Andrej Babiš setrvat ve funkci premiéra, a to do konce vyšetřování kauzy Čapího hnízda, která otřásá domácí politickou a mediální scénou. Oproti tomu okamžitou rezignaci premiéra požaduje 22,2% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.Za velice zajímavé, ale i závažné lze pak považovat zjištění, že 39,2% dotázaných považuje informace obsažené v reportáži webového portálu Seznamzpravy.cz za účelově zmanipulované. Naopak za velmi závažné a důvodné k odstoupení premiéra Andreje Babiše, považuje reportáž redaktorů serveru Seznam Zprávy Jiřího Kubíka a Sabiny Slonkové 25,4% dotázaných. Za mocenský boj považuje dění kolem kauzy Čapí hnízdo a předmětnou reportáž 10,5% dotázaných.Premiéra Andreje Babiše považuje po zveřejnění informací webového portálu Seznamzpravy.cz za důvěryhodného v souhrnu 39,2% dotázaných. Naopak za nedůvěryhodného považuje aktuálně Andreje Babiše v souhrnu 38,5% respondentů.Za podporou Andreje Babiše stojí mnoho faktorů, mezi něž patří, jak vzájemná podpora prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše, tak zejména skutečnost, že příznivci a voliči Andreje Babiše nevnímají kauzu Čapí hnízdo za natolik zásadní, aby premiér v jejich očích ztratil důvěryhodnost a podporu. Pochopitelně, že voliči Andreje Babiše nejsou nekritičtí a mají k osobě šéfa vlády a předsedy hnutí ANO řadu výhrad, nicméně premiér Andrej Babiš si nemalou část veřejnosti získal svými jasnými postoji k uprchlické otázce, ale i k řadě sociálních témat, které většinu domácí populace zajímají víc než kauza Čapí hnízdo. V úvahu je však třeba brát i skutečnost, že část veřejností k této kauze nezaujala žádný postoj a může se svým názorem ještě čekat na další vývoj.

Jakkoli je zřejmé, že veřejné mínění je vrtkavé a může se den ze dne zásadně změnit, aktuálně se zdá, že zveřejněné informace ohledně jeho syna naopak u široké veřejnosti upevňují premiérovu pozici. Není bez zajímavosti, že premiér Andrej Babiš si na svoji stranu po vypuknuté kauze s jeho synem získává i nevoliče, kteří dlouhodobě kritizují praktiky a kauzy dřívějších vlád a řady vrcholných politiků.

(sanep, prvnizpravy.cz, grafy: sanep, foto: pl.)