Svátek má: Radana|Radan

Politika

Velikost textu:

Bašta: Vnucovali nám Dědu Mráze, S.Klause, ale my se držíme Ježíška

Bašta: Vnucovali nám Dědu Mráze, S.Klause, ale my se držíme Ježíška

Přiznám se, že patřím k lidem, kteří opravdu špatně snášejí dlouhé noci a krátké dny, proto se snažím pochopit vztah našich předků k zimnímu slunovratu. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta
24. prosince 2017 - 03:20

Zimní slunovrat totiž v sobě zahrnuje dva protichůdné pocity – hluboké zoufalství z vlády tmy, která v tento den slaví svůj triumf a naději pro ty, kdož vědí, že od tohoto momentu už začne toužebně očekávaný návrat světla. Jméno měsíce prosince bývá odvozováno od sinavé barvy zimní oblohy a bledého slunce.

Více než tisíc let se u nás krátce po slunovratu slaví konec starého a začátek nového roku, takže tyto temné dny jakoby měly dvě tváře, z nichž se ta jedna ohlíží zpět a druhá se snaží skrze mlhu a tmu zahlédnout budoucnost. Proto se lidé o Vánocích vzájemně obdarovávají na upomínku úspěšného prožití končícího roku a snaží se nahlédnout do událostí příštích. Nositelé darů pak vypovídají o charakteru těch, kdo si je vymysleli.


U nás v Čechách jsme se v tomto ohledu paradoxně projevili jako entita na výsost duchovní, na rozdíl od národů jiných, které mají méně fantazie a smyslu pro poezii. Poučily nás o tom hned dvě nepřátelské invaze do našich tradic. Nejprve přišel starý vousatý Děda Mráz se svými saněmi, na kterých vyjížděl až z daleké Ťuťmy, pak ho střídal jeho zrcadlový protějšek od Severního pólu, také se saněmi a soby – Santa Klaus. U obou známe všechny technické detaily o tom, jak dárky dodávají, v punčochách, v pytlech, komínem atp.

U nás nosí dárky Ježíšek. Ten, který celé Vánoce leží v jesličkách v bezpočtu betlémů. On je tou tváří posvátných dnů, která hledí do budoucnosti. Představuje symbol naděje a světla, protože jako dítě je sám o sobě tím největším darem. Proto vyhrál nad Dědou Mrázem, vítězí také nad Santou. Nezmění to ani bezpočet filmů běžících v našich televizích.

Myslím si, že je dobré si připomínat naše tradice a náš způsob chápání světa v těchto dobách, v nichž za rozervanými sinými mračny tušíme hrozící bouři. Slunovrat má ještě jedno poselství – sice znamená obrat od tmy ke světlu, od zmaru k novému životu, jenže zkušenost nás už dávno naučila, že ty nejhorší mrazy, vánice a hrůzy zimy nás teprve čekají následujících měsících. Proto musíme znát ono prastaré poselství o konci útrap, o nové naději, která nám pomůže přežít doby zlé. Platí to pro nás všechny jako jedince, i pro celou pozoruhodnou lidskou pospolitost žijící v nejkrásnější zemi Evropy.
    
 (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)