Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

Bašta: Vraždy ve jménu republiky

Bašta: Vraždy ve jménu republiky

Ve Francii se v posledních dnech rozhořel skandál netušených rozměrů, v jehož středu se ocitl prezident Francois Hollande, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta
11.leden 2017 - 20:00

Způsobilo to jedno jeho interview, v němž pohovořil o věcech, které měly zůstat utajeny. Novinář a spisovatel Vincent Nouzille se vydal po horké stopě a výsledkem jeho pátrání je kniha s názvem z titulku komentáře.

Dle ní se v listopadu 2015 na radu svých blízkých poradců francouzský prezident rozhodl, že zájem jeho země vyžaduje, aby teroristé, kteří ohrožují jeho vlast, nebyli posláni před soud, ale do márnice. Do rukou F. Nouzille se dostal tajný dokument podepsaný generálem B. Pugou a zahraničně politickým poradcem J. Audibertem s návrhy na „mimosoudní popravy“ dvaceti osob, většinou francouzských občanů bojujících v řadách islamistů v Sýrii, Iráku a Severní Africe. Tento příkaz projednala již 5. 11. 2015 (týden před atentáty v Paříži) Rada obrany státu a schválila ho. Možná proto, jak poznamenává Nouzille, že šlo již o zavedenou praxi, neboť počet vykonaných „mimosoudních poprav“ za pět let Hollandova prezidentství, které schválil a ospravedlnil, se odhaduje na 40.

Francois Hollande: Obama za všechno může!

Mezi nimi jsou například všichni pachatelé únosu a popravy dvou francouzských novinářů v Mali v roce 2013. Podobné akce francouzských tajných služeb probíhají i v současnosti. Vincent Nouzille se obává, že se to bude týkat všech francouzských občanů, kteří bojují v řadách Islámského státu a pokládá řečnickou otázku, zda jich popraví všech 500 ještě před návratem domů. Uniklý dokument i dosavadní praxe by tomu nasvědčovaly.

Nejsem si jist, jaká by měla být odpověď na další novinářovu otázku – zda je to ta správná metoda boje s džihádisty a terorismem a má-li k tomu prezident a vláda morální oprávnění? Z mého pohledu francouzský přístup má více logiky než třeba dánský. Tam džihádistům bojujícím v Sýrii stále vyplácejí sociální dávky. A francouzské tajné služby nezabíjejí nevinné náhodně vybrané civilisty jako teroristi v Paříži. Chápu Francois Hollanda, že již nechce kandidovat. A vážím si jej.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)