Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Brzezinski: Rusko si je vědomo, že v konfrontaci se Západem by prohrálo

Brzezinski: Rusko si je vědomo, že v konfrontaci se Západem by prohrálo

Rusko by si mělo vybrat zda bude evropskou mocností nebo asijskou, řekl v rozhovoru pro TV France24 Zbigniew Brzezinski, bývalý poradce amerického prezidenta Jimmyho Cartera.

Zbigniew Brzezinski
19.březen 2017 - 07:20

„Západ má za úkol odradit Rusko od agresivních akcí, Rusko stojí nyní na historickém rozcestí, zda se stane evropskou mocností nebo asijskou. Chce-li hrát význačnou roli na světové scéně, mělo by si Rusko vybrat Evropu,“ řekl Zbygniev Brzezinski.

Mnozí západní politici si přejí, aby Spojené státy zastávaly k Rusku tvrdší postoj a to i přes Trumpova vyhlášení, že chce s Ruskem zlepšit vztahy a s Vladimirem Putinem chce vybudovat nový vztah.

„Nedá se říci, zda politika USA vůči Rusku má být tvrdší nebo naopak měkčí. Vše závisí na okruhu otázek, které jsou diskutovány,“ je přesvědčen Brzezinski, “ale  Rusko musí být odrazeno od své agresivní politiky.“

„V některých případech je možné zapojit Rusko do dialogu, aby se došlo k předpokládanému výsledku, který uspokojí obě strany,“ vysvětluje Brzezinski.

„K totální konfrontaci s Ruskem by nemělo dojít, domnívám se, že Rusko si je vědomo, že by konfrontace se Západem nemusela pro Rusko dobře skončit a pokud se jedná o jednostrannou konfrontaci s pobaltskými státy, tak ta by zbavila Rusko poslední možnosti obchodovat se Západem,“ pokračuje Brzezinski.
 
Politik připustil, že v některých otázkách mohou být  neshody, ale v dlouhodobém horizontu dojde k dohodě, protože Rusko hraje významnou roli na světové scéně.

Brzezinski radí Trumpovi: Nedopusťte alianci Ruska s Čínou!

"Zdá se mi, že i Putin sám chápe, že nyní je Rusko na prahu nového, historického sebeurčení",  řekl politik.

Brzezinski je proti rozsáhlému vojenskému konfliktu s Ruskem, ale zároveň je přesvědčen, že pokud někdo spustí jakoukoli nepřátelskou akci proti Spojeným státům a jejím nejbližším spojencům, tak Spojené státy budou nuceny reagovat.

(rp,prvnizpravy.cz,france24,foto:arch.)