Svátek má: Jana

Politika

Velikost textu:

Český svaz bojovníků za svobodu se stal terčem útočné mediální kampaně

Český svaz bojovníků za svobodu se stal terčem útočné mediální kampaně

Poslanec Jiří Kobza při projednávání ve druhém čtení návrhu na rozpočet 2019 se zaměřil ke kapitole 306 Zahraniční věci. Jedná se konkrétně o kapitolu rozvojové pomoci a transformační spolupráce. Vyjádřil se i Českému svazu bojovníků za svobodu, který se stal terčem útočné mediální kampaně.

Poslanec Jiří Kobza
7. prosince 2018 - 09:37

"Kapitola rozvojové pomoci jednak podle našeho názoru neodpovídá stávající situaci ve světě, protože se soustředí na projekty, které podle našeho názoru nejsou ani v oblastech, které jsou postiženy nějakými katastrofami, válkou. A navíc ještě to naráží na druhou věc, a to je potřeba našich vlastních lidí, kteří taky musí bojovat s poměrně velkým finančním nedostatkem. Takže o nutnosti zásobovat desítkami milionů korun projekty jako třeba rozvoj systému šlechtění masného skotu v Bosně a Hercegovině nebo zvýšení kvality a množství mléka v regionu Brčko, udržitelný rozvoj včelařství v Gruzii máme pochybnosti," upozornil na zvláštnosti v kapitole rozvojová pomoc poslanec SPD Jiří Kobza a navrhl přesun částky 150 mil. korun z výdajového ukazatele Zahraniční rozvojová pomoc a její rozdělení do výdajových ukazatelů Dávky osobám se zdravotním postižením a příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí.

Poslanec Kobza se také vyjádřil k  nově zřízenému výdajovému ukazateli rozpočtové kapitoly Ministerstva zahraničních věcí, kde mu chybí důležitá položka.  "Prostředky určené na zajištění návratu syrských válečných uprchlíků do vlasti, protože všestranná podpora válečným konfliktem těžce zkoušené Sýrie by měla být prioritou české rozvojové pomoci," má jasno Kobza.


"A konečně do výdajové položky Český svaz bojovníků za svobodu ve výdajovém ukazateli Sociální výdaje, náhrady neziskové a podobné organizace, která je součástí rozpočtové kapitoly 398 Všeobecná pokladní správa. Tento svaz se stává v poslední době terčem nevybíravé útočné mediální kampaně, která má za cíl podlomení jeho činnosti. A přitom je jedinou funkční a relevantní organizací, která sdružuje přímé účastníky válečných bojů za osvobození naší republiky, hájí jejich oprávněné nároky včetně nároků pozůstalých po obětech bojů za naše národní osvobození, a různými způsoby uchovává národní paměť. Posiluje vlastenecké tradice a národní uvědomění. Zřizuje, obnovuje a udržuje památníky a pomníky obětí národního boje za svobodu Československa. Jen v letošním roce Svaz pořádal po celé České republice stovky pietních aktů jako připomínku obětí těchto bojů. Jeho role v české společnosti je nezastupitelná," upozornil Jiří Kobza.

"Další pozměňovací návrh se týká transformační spolupráce. Na vysvětlení uvádím, že transformační spolupráce spočívá v tom, že jsou financovány neziskové organizace, které zavádějí "občanskou společnost" v zahraničí. Což podle našeho názoru hraničí s poměrně přímým vměšováním se do vnitřních záležitostí cizích zemí a pro nás je to na jednu stranu nepřijatelné a na druhou stranu zase poukazujeme na chybějící položky, které jsou v kapitole jednak rozvojové pomoci, protože do Jordánska, které nese hlavní tíhu migrační a uprchlické krize, nejde z této položky ani koruna. Tak proto jsme chtěli přesunout, navrhujeme přesunout 40 mil. korun na rozvojovou pomoc Jordánsku," řekl poslanec SPD.

"A druhých 40 mil. navrhujeme přesunout do nově zřízené výdajové položky Humanitární pomoc Jemenu, kde probíhá genocida jemenského obyvatelstva, je tam hladomor a svět se dívá jinam a zrovna tak v rozpočtu kapitoly 306 na tuto humanitární katastrofu naprosto neslýchaného a nebývalého rozsahu je zapomenuto?ů uzavřel své návrhy na změnu v rozpočtu Jiří Kobza.

(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)