Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Co, za těch posledních 25 let vysoké školství tak zprznilo?

Co, za těch posledních 25 let vysoké školství tak zprznilo?

"My jsme národ Jana Ámose Komenského a přibližujeme se Mongolsku. Známý  mi říkal, Jardo, ale to Mongolsko udělalo velký pokrok. Já povídám, že mu tedy  jdeme naproti tam dolů," řekl  ve Sněmovně poslanec Jaroslav Foldyna, když se mluvilo o platech na vysokých školách.

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD)
8. září 2017 - 08:21

"Chtěl jsem se jenom připomenout. Já jsem z Ústeckého kraje a tady někdo řekl, že vysoké školy mají tolik peněz, že nevědí, co s nimi. Měl jsem tady takovou tabulku, kterou jsem dával panu premiérovi a dával jsem ji i panu ministrovi školství, kde jsou provozní peníze vysokých škol. A jak jsem se díval, tak nejméně provozních peněz měl ÚJEP a vysoká škola v Ostravě, nejvíce peněz se pohybovalo samozřejmě v Praze a samozřejmě v Brně," pravil v diskusním příspěvku první zářojový čtvrtek poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

"Víte, kolegové, nezlobte se, nechci použít hrozné slovo, které se do Sněmovny nehodí, ale ta liberalizace, kterou jsme tady všichni předvedli za těch posledních 25 let vysokého školství, ta ho tak zprznila, promiňte, že to tak řeknu, že bychom se měli všichni stydět. A přestaňte prosím vás si tady navzájem házet ty míčky z jedné strany na druhou, dívají se na nás lidi a myslím si, že se jim musí z nás zvedat žaludek. Přestaňte si tady vyčítat donekonečna, co kdo udělal, a pojďte něco konečně pro ty školy udělat. Přestaňme liberalizovat věci, které prostě vidíte sami, že nás táhnou dolů," pokračoval vesvém diskusním příspěvku poslanec z Ústeckého kraje.


"My jsme národ Jana Ámose Komenského a přibližujeme se Mongolsku. A když jsem to řekl jednomu člověku, který se tím vysokým školstvím zabývá - já jsem lodní mechanik - tak mi říkal, Jardo, ale to Mongolsko udělalo velký pokrok. Já povídám, no jo, to je dobrý, ale my mu jdeme naproti tam dolů," poznamenal Foldyna.

Výzvy z Prahy Klárova: Ne válce, ano míru! Stop chaosu!
"Prosím vás, pojďme to změnit. Přestaňte si tady vyčítat vzájemně a zamyslete se nad tím, co nám tady vzniklo soukromých vysokých škol, co tady produkují, co se do toho dává peněz a co je výsledek. To je to podstatné," uzavřel své vystoupení Jaroslav Foldyna.

 (ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)