Svátek má: Johana

Politika

Velikost textu:

Demokracie má jiný smysl tohoto slova v zemi s velkými zásobami ropy

Demokracie má jiný smysl tohoto slova v zemi s velkými zásobami ropy

"Amerika by měla odstoupit od smlouvy se Saúdskou Arábií, která srazila cenu ropy ze 120 na 30 dolarů za barel," má jasno, jak lze vyřešit situaci ve Venezuele poslanec Jiří Kobza. V diskusi v pořadu ČT Události, komentáře se k tomu vyjadřoval i bývalý ministr Lubomír Zaorálek.

Poslanec Jiří Kobza
12. února 2019 - 08:15

Venezuela je na prahu revoluce – za vůdce země a prozatímního prezidenta ekonomicky zdevastovaného státu se prohlásil tamní předseda parlamentu Juan Guaidó, což už uznala řada států světa včetně Česka. Blahopřál mu i prezident Zeman a pozval ho na návštěvu do Prahy.

Jak se může vyvinout situace ve Venezuele a co k tomu má říci mezinárodní společenství? Hrozí nasazení armády proti civilistům nebo dokonce občanská válka? Na toto téma pohovořili druhé únorové pondělí v pořadu ČT Události, komentáře předseda a místopředseda sněmovního zahraničního výboru: Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Jiří Kobza (SPD).

Jiří Kobza k situaci ve Venezuele řekl, že Guiadó se prohlásil prezidentem, aniž by na prezidenta kandidoval a proto si myslí, že  rozhodnutí uznat ho za hlavu státu je ukvapené. Navíc Česko bylo ovlivněno děním v EU.

"Venezuela patří Venezuelanům a mělo by se nechat na nich, aby si tam udělali pořádek,“ má jasno Jiří  Kobza. "Za posledních sto let bylo v Jižní a Střední Americe přibližně 33 násilných intervencí ze strany USA, nemluvě o nenásilných, tudíž hra, která se odehrává ve Venezuele, přesahuje její hranice," odpověděl politik SPD na otázku moderátora: "Jak by se tedy ČR měla zachovat?“

Hovořilo se i o tom, že lidé ve Venezuele trpí hladem a Maduro zastavil s pomocí armády humanitární pomoc. A tak zazněla i další otázka, zda  by  okolní svět neměl pomoci na cestě k demokracii?

"Promiňte, ale když mluvíme o demokracii a zemích s velkými zásobami ropy, tak už se dostáváme k jinému smyslu tohoto slova,“ odpověděl poslanec SPD Kobza.

Lubomír Zaorálek k tomu dodal, že je schizofrenní, že USA na Venezuelu uvalily sankce, ale zároveň posílají humanitární pomoc.

"To, co je dnes největší nebezpečí, je, že se pod záminkou humanitární pomoci může konat vojenská invaze. A něco takového měl Juan Guiadó připustit," řekl Zaorálek s dodatkem, že se ostatní latinskoamerické země oprávněně obávají přítomnosti amerických vojsk.

Jiří Kobza pak řekl zásadní fakt k tomu, jak by se měla Amerika zachovat.

"Amerika by měla odstoupit od smlouvy se Saúdskou Arábií, která srazila cenu ropy ze 120 na 30 dolarů za barel," má jasno Jiří Kobza

(ps, Události komentáře, Prvnizpravy.cz, foto: ps)