Svátek má: Nikola

Politika

Velikost textu:

EU odkládá bezvízový styk s Ukrajinou, straší je 40 milionů Ukrajinců?

EU odkládá bezvízový styk s Ukrajinou, straší je 40 milionů Ukrajinců?

Podle informací z diplomatických zdrojů, země EU nechtějí spěchat se zavedením bezvízového režimu pro Ukrajinu údajně kvůli francouzským prezidentským volbám.  

Ilustrační foto
4.duben 2017 - 03:20

Oficiální zdroje uvádějí, že zpoždění zavedení bezvízového režimu vyvolaly určité procesní aspekty.

„Je možné, že na základě rozhodnutí Rady EU o liberalizaci vízového režimu bude bezvízový režim s Ukrajinou přijat v květnu, i když to ještě není oficiálně potvrzeno. Pokud k tomu dojde, tak v létě by mohli Ukrajinci cestovat do EU bez víz,“ uvedl k tomu  diplomat EU.

Uvedl, že oficiální představitelé vysvětlují absenci lhůty procedurálními aspekty, stejně tak jako nechutí tuto významnou událost odbýt  „na pozadí práce“ a přitom by taková událost měla být vyhlášena za přítomnosti nejvyšších orgánů Ukrajiny.

„Nicméně, evropští diplomaté nechtějí uspěchat termín, neboť na přelomu dubna a května jsou francouzské volby a přistěhovalectví a ochrana hranic jsou tématy předvolební kampaně. Zrušení víz pro občany více než 40 milionové země může být zneužito radikály a skeptiky a toho se diplomaté EU bojí,“ tvrdí zdroj.

1+1: Kohout, gorila a svišť předpověděli Ukrajině bezvízový styk

Ukrajinci doufali, že 6. dubna Evropský parlament bude hlasovat pro zrušení vízového režimu pro cesty do vnitřního prostoru EU. Odborníci ale zdůrazňují, že Kyjev své úsilí o zrušení musí podložit také realizací obtížných reforem.

(rp,prvnizpravy.cz,polradio,foto:arch.)