Svátek má: Jolana

Politika

Velikost textu:

Eurovolby byly víceméně průzkumem veřejného mínění

Eurovolby byly víceméně průzkumem veřejného mínění

Volby do europarlamentu jsou z hlediska budoucnosti zklamáním. Voliči dali bohužel hlasy příliš mnoha eurohujerským stranám a hnutím. K volebním urnám se hnali spíše pravicoví voliči a bezhlavě (či naivně) se chovající liberální duše, uvádí v prvním komentáři k eurovolbám František Roček.

Ilustrační foto
27. května 2019 - 06:20

Letos byla účast vyšší o 10 %, dosáhla 28,72 procent. Byl to do značné míry důsledek předvolební politické hysterie. Proto eurovolby byly podle politologa Zdeňka Zbořila spíše průzkumem veřejného mínění ve vztahu občanů k českým politickým stranám a hnutím.

Výsledky nepředstavují dobrý signál pro ČR, protože nelze nic rozumného očekávat od tří stran a hnutí: STAN+TOP (3 hlasy), Pirátů (3 hlasy), KDU-ČSL (2 hlasy).

Eurohujerské nebezpečí ANO

ANO získalo 6 mandátů. Proto není důvod k velké radosti, protože v ANO je velký eurohujerský potenciál. Podle politologa Zbořila je to signál naivní důvěry přetrvávající u voličů ještě z parlamentních voleb.
Hnutí ANO pomohla i přetrvávající mediální šikana Babiše. Parlamentní i současné euro – hlasování bylo proto i intuitivním hlasem lidu pro šikanovaného Babiše.

ANO je sice hlasitě proti migraci, aby získalo hlasy voličů, ale europoslanci ANO již prokázali, že se v Bruselu chovali eurohujersky. Babiš se vůči EU musí v reálné politice též jako podnikatel a podnikatelský průserář chovat eurohujersky.

Málo a ještě méně

SPD samuraje Okamury šlo zbytečně hystericky proti EU. Vystoupení z EU není pro Čechy a Moravany na pořadu dne, protože unie pro evropské státy není špatný projekt. Chce to pouze vyházet multikulturistické a naivně liberální blouznivce.

Okamurovy samuraje podle Zbořila, a podle senátora Jaroslava Doubravy, lidé volili hlavně proto, že jsou tvrdě proti nelegální migraci do EU. Proto dostali jenom 2 hlasy, neboť tvrdě protimigrační byla i KSČM, a podobně se vymezovala i ODS a ANO.

KSČM měla v podstatě šanci hlavně tvrdým postojem proti nelegální migraci. Kritika kvality potravin a kritizování přílišné byrokratizace EU je téma, které měly všechny politické strany. KSČM se stalo podobně nudnou partají jako ČSSD. Proto získala jediné eurokřeslo, čili dopadla proti ČSSD ještě dobře.


Evropský parlament 2019-2024

Od naivity k pravici

Pokud jde o úspěch Pirátů, tedy 2 mandáty, je to signál naivity většinou mladých pionýrů. Již dříve Zbořil uvedl, že Piráti jsou probruselští, mají intelektuálně - digitální pocit, že se povznášejí nad českou malostí. Jsou to Gottwaldovi nadšení pionýři v současné euro-mutaci. Jejich voliči patří mezi naivní osoby, které si myslí, že jsou liberály.

Pokud jde o STAN+TOP (3 hlasy), jde o karikaturu ODS zkříženou s chaosem známým z klanu ANO. Dát hlas tomuto hybridu je stejně hloupý nápad jako dát hlas Pirátům.

ODS má pro občany stejná programová slova jako kterékoliv středově pravé a ultrapravé strany. ODS dostala 4 mandáty od pravicově zaměřených občanů. Modrým ptákům pomohla postava Jana Zahradila. Petr Fiala byl se Zahradilem velmi spokojený, jak uvedl: „Mám radost, že naším lídrem je Jan Zahradil, který je dokonce „spitzenkandidátem“ silné frakce reformistů v EP, a z této pozice bude kandidovat na post předsedy Evropské komise. Je to velká příležitost pro ČR.“

Jenom disciplinovaní voliči nestačí

ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN se mohou spolehnout na relativně disciplinované voliče. Ale ČSSD a KSČM disciplinovaní voliči nepomohli, KDU-ČSL skalní voliči naopak podrželi – mají 2 křesla.

Ve hře jsou stále více dvě vůně – vůně pravice a (bohužel) i liberální naivity.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.graf eu)