Svátek má: Matouš

Politika

Velikost textu:

Herman "odvalil kámen" za vepřín v Letech za téměř půl miliardy korun

Herman "odvalil kámen" za vepřín v Letech za téměř půl miliardy korun

Jediný ministrem současné vlády, který o odkoupení vepřínu v Letech nehlasoval, byl ministr financí Ivan Pilný, jemuž se "odvalení kamene v Letech u Písku," jak popsal dojednání výkupu vepřína ministr Herman, drahý.

Lety u Písku se dostaly do podvědomí veřejnosti
24. října 2017 - 08:14

"O odkoupení vepřína v Letech, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora, od společnosti AGPI rozhodla vláda Bohuslava Sobotky už 21. srpna 2017. Částka, kterou stát za převod areálu do rukou státu zaplatí, ale byla kvůli pokračujícím jednáním o kupní smlouvě zveřejněna až rozhodnutím vlády v pondělí 23. října 2017. Stát podle ministra kultury Daniela Hermana zaplatí 372 574 380 korun bez DPH. Na místě vepřína by měl vzniknout památník romského holocaustu," píše se ve zprávě Úřadu vlády České republiky a záměrně se cena uvádí bez DPH, neboť připočteme-li ji k ní, tak se částka nahrne až do výše téměř půl miliardy na 450 milionům korun.


Z předchozích zpráv se ví, že provoz vepřína by mohl být  ukončen do několika měsíců a  na místě tábora má během nejbližších letech v Letech  vzniknout památník.

Do celkové ceny budování tohoto  vzpomínkového místa nejsou započítány práce za zbourání areálu, další  úpravy a vybudování památníku romského holokaustu.

Za nepřiměřenou vzhledem k odhadní ceně, která se pohybuje kolem 200 milionů korun, považuje konečnou sumu i ministr financí Ivan Pilný (ANO). Pro uzavření smlouvy proto nehlasoval. Ministr kultury Daniel Herman výši sumy zdůvodnil "veřejným zájmem".

Celá akce bourání vepřína a budování vzpomínkového místa probíhá bez účasti zastupitelstva  obce Lety.

K tomu všemu se vyjádřil i několikrát i český prezident, který v jednom vyjádření odhadl, co v místě zbouraného vepřína vznikne slovy ... "prázdná díra," .

V diskusi na sociálních sítích se nělikrát  vyskytl i názor, že angažování premiéra Sobotky a  ministra Chvojky v této akci a vysoká cena za zbourání  vepřína mohla přispět k tomu, že ČSSD ve volbách dopadla, jak dopadla. 

Prvnizpravy.cz již dříve napsaly ...

Pro zbourání vepřína jsme hlasovali jednomyslně, udal Herman ministry

Tábor v Letech: Symbol politické licoměrnosti a neznalosti souvislostí
 

Ten výbor chce odškodnit Romy i za genocidu v době komunismu

(ps, Prvnizpravy.cz, obrázek: snímek mapy CUZK)