Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Hynek Kmoníček: Ukrajina bude zápasit s tím, jestli vůbec bude!

Hynek Kmoníček: Ukrajina bude zápasit s tím, jestli vůbec bude!

Poslední listopadovou středu se za velkého zájmu posluchačů v Praze uskutečnila beseda s vystihujícím názvem vytvořeným z jediného názvu státu Jiná Ukrajina. S velkou pozorností posluchači vyslechli úvodní přednášku českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka.

Hynek Kmoníček na besedě Jiná Ukrajina
4. prosince 2017 - 08:47

První přednášející  velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček hned v úvodu besedy oznámil, že velvyslanec nesmí říkat, co si myslí a tak hovořil o událostech na Ukrajině, aniž by je  komentoval.

Kmoníček uvedl, že na Ukrajině je nejasná  situace. Ukrajina  má totiž mnoho snů a současných ukrajinských snů je hned několik, protože Ukrajin je také několik a každá Ukrajina má  jiný sen. Kmoníček se  pak obrátil na své  posluchače a zeptal se jich,  jak se říká člověku, kterému se v noci zdá současně několik snů. Na odpověď nečekal  a odpověděl si sám, že jde o čistého schizofrenika.


Taková je současná situace na Ukrajině, jelikož podle Kmoníčka  všichni oficiální i neoficiální ukrajinští představitelé přicházejí se svým snem, ale ten sen není položen na něčem reálném; ale hlavně, sen není plán.

"Kdyby existoval jeden jasný ukrajinský sen za celou Ukrajinu, tak by se pravděpodobně dal na Západě prodat, ale protože těch snů je několik, tak to nevypadá jako plán, ale jako choroba. A to se pak prodává velice špatně. Vlastně to ani nikdo prodávat nechce, protože neví, kdo by něco takového nakoupil."
 
Ukrajina by se v první řadě potřebovala  sjednotit v tom, co vlastně chce a jaký je ten jednotný ukrajinský sen, což v oligarchické Ukrajině jde poměrně těžko a znamená to, že existuje jediná cesta, a to zbudovat občanskou, jinou, paralelní Ukrajinu.

"Ukrajina nebude zápasit s tím, jestli bude prozápadní, nebo provýchodní. Ona bude zápasit s tím, jestli vůbec bude," řekl český  velvyslanec v USA a dodal ke svému tvrzení čísla.

"Ukrajinci svoji zemi opouštějí. Ti, kteří něco umějí a chtějí pracovat, ji opouštějí ještě rychleji než ti ostatní a úbytek obyvatel je takový, že od roku 1993, kdy měla Ukrajina 52 milionů obyvatel, se dostala na 42. Ukrajině tedy za posledních deset let ubylo 18 % obyvatel, z toho devět a půl milionu od roku 1993. Zároveň populace stárne, protože mladí odcházejí, a vychází vám, že na Ukrajině máte pouze 87 mužů na 100 žen, což je v tomto směru šesté nejnižší místo na světě," uvedl řečník.

"Pětapadesát procent Ukrajinců ve věku do pětatřiceti let chce odejít do zahraničí a z toho jenom třicet čtyři procent říká, že je to kvůli konfliktu v Donbasu. Čili dvě třetiny Ukrajinců vám řeknou, že to není kvůli Donbasu, ale kvůli Ukrajině, jelikož tam pro sebe nevidí žádnou další budoucnost. Pokud se tedy ukrajinské straně nepodaří vybudovat ukrajinský stát, aby ho jeho vlastní obyvatelé neopouštěli, tak Ukrajina bude mít v roce 2050 zhruba 34 milionů obyvatel a třetina původní Ukrajiny bude pryč“, prohlásil  Kmoníček."Primární zájem Spojených států bude vždycky ve strategickém soupeření s Ruskou federací a do velké míry to bude samozřejmě o zdrojích,“ řekl na závěr a uvedl konkrétní příklady, jak o zemi, s kterou nás ve stoleté historii Československa spojuje státní slovenskoukrajinská hranice a podkarpatské území, jež bylo dvacet let součástí Československa.


(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)