Svátek má: Tibor

Politika

Velikost textu:

Jako starobní důchodce přeji všem valorizaci důchodu stejnou částkou

Jako starobní důchodce přeji všem valorizaci důchodu stejnou částkou

"A závěrem, protože jsem sám starobní důchodce, bych chtěl popřát starobním důchodcům, aby v příštím roce došlo k výrazné valorizaci těchto důchodů. jenom bych si přál, aby se tato valorizace odehrávala stejnou částkou pro všechny," řekl Miloš Zeman ve vánočním poselství.

Miloš Zeman v dubnu 2017 na návštěvě Středočeského kraje
27. prosince 2017 - 10:49

"Je dobře, že máme nízkou nezaměstnanost. Ale stále je zde skupina lidí, kterým říkáme nepřizpůsobiví. Mluvil jsem nedávno s novou ministryní práce a sociálních věcí a shodli jsme se na tom, že je třeba omezit sociální dávky těm, kdo odmítají nabízenou práci," řekl mimo jiné český prezident Miloš Zeman ve vánočním projevu.

"Růst hrubého domácího produktu je výborný, ale musí být doprovázen růstem životní úrovně. Jsem rád, že konečně dochází k růstu mezd. Pod tlakem nedostatku pracovních sil, který nutí zaměstnavatele k tomu, aby tyto mzdy zvyšovaly, neboť jinak jim pracovníci utečou jinam. A měl bych jeden námět, který se vám možná bude zdát bizarní. Před patnácti lety jsme měli osmdesát tisíc státních úředníků. Ne státních zaměstnanců, státních úředníků. Dnes jich máme sto padesát tisíc, protože se nám množí podle Parkinsonových zákonů. Kdyby se alespoň část z nich podařilo uvolnit, protože tito lidé si často jenom vymýšlejí zbytečnou práci, soukromý sektor, který trpí nedostatkem pracovních sil, by je velmi rád přijal, odbřemenil by se stání rozpočet a uvolnilo by se napětí na trhu práce. Teď mě státní úředníci určitě nebudou mít rádi, ale já to s nimi myslím dobře. Tolik k ekonomické situaci České republiky," řekla mimo jiné hlava státu.


"A závěrem, protože jsem sám starobní důchodce, bych chtěl popřát starobním důchodcům, aby v příštím roce došlo k výrazné valorizaci těchto důchodů. Někdy mi píší, co z toho budeme mít, když se pořád zdražuje, ale já jim připomínám, že zdražování neboli inflace je u starobních důchodců zahrnuto do valorizace, takže se nemají čeho obávat. A jenom bych si přál, aby se tato valorizace odehrávala stejnou částkou pro všechny, protože v opačném případě se neustále zvětšuje rozdíl mezi novými a starými důchody," poznamenal ještě ve vánočním projevu zveřejněném 26. prosince 2017  Miloš Zeman.


Připomínáme, že pro přidávání starobním  důchodcům všem stejnou částkou se prezident Zeman už několikát názorově přiklonil, když na to přišla řeč. Naopak názor na přidávání starobním důchodcům podle tak zvané zásluhovosti razila mimo jiných v Sobotkově vládě neodvolaná sociálnědemokratická ministryně na ministerstvu práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

(ps, hrad.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)