Svátek má: Emanuel

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Bašta: Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!

Jaroslav Bašta: Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!

Tak to chodí na tom světě, každou chvíli jinák, dneska ctí za svatého, zítra budeš sviňák! Tyto verše z Havlíčkova Křtu Svatého Vladimíra si tento týden mohla v duchu opakovat ukrajinská národní hrdinka Nadija Savčenko v Kyjevě.

Jaroslav Bašta
25. března 2018 - 03:20

Její případ trochu zapadl ve stínu událostí v Salisbury, ale jen stěží bychom našli událost, která lépe charakterizuje současné ukrajinské poměry, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Její příběh začal před téměř čtyřmi lety v červnu 2014, kdy ji zajali jako příslušnici dobrovolnického praporu Ajdar, odvezli do věznice ve Voroněži v Ruské federaci a obvinili z vraždy dvou ruských novinářů. Během soudního procesu, který se konal v ruském městě Doněcku, odmítala svoji vinu, několikrát držela hladovku, pohrdala soudem. Tak se stala obdivovanou hrdinkou nejen pro Ukrajince, ale našla své fanatické příznivce v EU a také v České republice, kteří kvůli ní drželi řetězovou hladovku. Když seděla ve vyšetřovací vazbě, zvolili ji poslankyní ukrajinského parlamentu. Doněcký soud ji v březnu 2016 odsoudil na 22 let.

Poměrně brzy (v červnu téhož roku) však byla omilostněna prezidentem Putinem a vyměněna za dva rozvědčíky GRU odsouzené za špionáž na Ukrajině. Vrátila se domů jako hrdinka, triumfálně objela půlku Evropy, všude vítaná jako statečná bojovnice proti Putinově Rusku. U nás jí své sympatie vyjádřila hlavně TOP 09 v čele s K. Schwarzenbergem a M. Kalouskem.

Doma se však Nadija Savčenko brzy začala velmi kriticky vyjadřovat k politice prezidenta Porošenka (který se nejvíce zasloužil o její vysvobození), angažovala se ve výměně zajatců a vězňů mezi povstaleckými republikami v Donbasu a Kyjevem. Při těchto aktivitách spolupracovala s generálem Vladimírem Rubanem, jenž za tuto poněkud ošemetnou oblast vztahů oficiálně odpovídal. Brzy se shodli na tom, že jediná cesta, jak zachránit Ukrajinu, je ozbrojený převrat, který svrhne současnou oligarchickou vládu.

Vloni na konci listopadu Ruban oslovil některé důstojníky ukrajinské armády s nabídkou účasti na ozbrojeném puči. Ti nadšeně souhlasili, ale hned po schůzce šli celou záležitost ohlásit ukrajinské tajné službě SBU. Ta okamžitě začala budoucí pučisty sledovat a nahrávat. Získala tak 72 hodin videonahrávek, na kterých Savčenko a Ruban domlouvají útok na prezidenta a parlament. Za nejlepší moment považovali útok v budově Rady, kdy bude přítomno na zasedaní také vedení státu, tedy Porošenko, Turčynov a ministr vnitra Avakov. Ke slovu by přišly kulomety, minomety, granátomety, a až by se na poslance zřítily lustry a skleněná kopule, tak by raněné zlikvidovala střelba ze samopalů.

Soud se Savčenkovou v atmosféře nedůvěry k moci!


Potřebnou výzbroj spiklenci postupně přiváželi z Doněcka. Před dvěma týdny tajná služba zatkla Vladimíra Rubana, právě když vezl z východní Ukrajiny velkou dodávku zbraní a munice. Nadija Savčenko trochu zpanikařila a začala do médií sdělovat tajemství typu „kdo organizoval střelbu do demonstrantů na Majdanu, či proč vyletěly do povětří sklady munice.“ Bylo jí to málo platné.

Generální prokurátor Jurij Lucenko ji obvinil z přípravy ozbrojeného útoku na prezidenta a Parlament. Ten ji napřed musel zbavit poslanecké imunity, což po shlédnutí sestřihu z těch 72 hodin videonahrávek svým většinovým rozhodnutím udělal a tajná služba hrdinku Ukrajiny ještě v budově zatkla. Soud na ní uvalil vyšetřovací vazbu bez možnosti propuštění na kauci a Nadija Savčenko vyhlásila hladovku...

Obávám se, že tím tento příběh nekončí. Nebezpečí, že krize na Ukrajině nakonec bude mít další krvavé pokračování, stále trvá. Končí komentář Jaroslav Bašta.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)