Svátek má: Světlana

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Bašta: Proč nepotřebujeme nepřítele

Jaroslav Bašta: Proč nepotřebujeme nepřítele

Když jsem před dvanácti lety pobýval v Kurdistánu, navštívili jsme také památník obětí Saddámova chemického útoku v Erbílu, vzpomíná v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta
28. října 2018 - 03:20

Povídali jsme si potom s našimi hostiteli o tragických dějinách kurdského lidu, o jejich vztazích s Tureckem z jedné a Irákem z druhé strany. Jeden z nich to docela lapidárně shrnul: „Jsme kolem dokola obklopeni našimi muslimskými „bratry“. Ti na nás stříleli, bombardovali nás, zakazovali nám mluvit naším jazykem a nakonec nás trávili plynem jako obtížný hmyz. Tak jsme si řekli, že když máme takové „bratry“, opravdu nepotřebujeme nepřítele!“
   
Vzpomněl jsem si na jeho slova, když jsem si četl o případu saúdského novináře Džámala Chášadžího mučeného a zavražděného v prostorách konzulátu své vlastní země v Istanbulu. Zaregistroval jsem oficiální ticho na straně Západu a apely na řádné vyšetření celé záležitosti. Inu, ukázka politiky dvojího metru v mezinárodní praxi, protože jde o našeho (tedy západního) spojence. Napadlo mě, srovnat počínání Saúdské Arábie s naším (tedy pro NATO a EU) oficiálním nepřítelem – Ruskou federací.
   
Ruská federace (dále RF) je významným exportérem ropy a plynu, Saúdská Arábie (dále SA) vyváží ropu. RF vydává značné množství peněz na zbrojení, SA také, dnes dokonce ještě více než Rusko. V Saúdské Arábii se ještě nikdy neuskutečnily volby, v RF jsou již tři desetiletí součástí politického života. V SA se i nadále vykonává trest smrti, často veřejně a drastickým způsobem (např. ukamenováním), v Rusku se od pádu SSSR nepraktikuje. Nicméně RF je pravidelně kritizováno za nedodržování lidských práv, zatímco Saúdská Arábie tři roky předsedala Radě OSN pro lidská práva.
   
V Ruské federaci od roku 1991 došlo k řadě vražd novinářů a opozičních politiků. Pokud se nemýlím, všechny byly vyšetřeny a pachatelé potrestáni (byť v některých případech se značným časovým odstupem). V SA takoví lidé až doposud prostě beze stopy zmizeli, Chášadží je první výjimka.

   
RF je obviňována z podvratné propagandy a hybridní války se Západem, vedené za pomoci tzv. fakenews a vysílání RT. Saúdská Arábie financuje stovky mešit a radikálních kazatelů, kteří brojí proti prohnilému Západu a Evropě zejména. Existuje odhad, který tvrdí, že saúdsko-arabské výdaje na podporu wahhábistické ideologie za posledních deset let asi osmkrát převýšily podobné výdaje Sovětského svazu za celou Studenou válku (1948 – 1991).
   
Ruská federace vede zástupnou válku se Spojenými státy v Sýrii a na východní Ukrajině, Saúdská Arábie proxy válku s Iránem v Jemenu. Rusko je obviňováno, že podporuje nacionalistické a antiimigrační politické strany v členských státech EU, Saúdi financují džihádisty po celém světě. Ještě si pamatujeme, jak při největším teroristickém útoku v moderních dějinách v New Yorku ještě předtím než se zřítily budovy World Trade Center, se z nebe snesly mírně ohořelé saúdsko-arabské cestovní pasy pachatelů.
   
Opravdu nechápu proč potřebujeme mít oficálně definovaného nepřítele, když máme takové spojence, končí komentář Jaroslav Bašta.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)