Svátek má: Emil

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Bašta: Test Novičokem

Jaroslav Bašta:   Test Novičokem

Na to, že oficiální média se čas od času snaží přesvědčit veřejnost o událostech a jevech těžko uvěřitelných, jsem si před koncem roku 1989 zvykl a stejně jako většina mých spoluobčanů, jsem z toho měl legraci. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta
27. května 2018 - 03:20

Hezky to vyjadřoval dobový vtip: „Když fakta odporují marxisticko-leninské teorii, běda faktům!“. Nikdy by mě nenapadlo, že po bezmála třiceti letech se dočkám recidivy tehdejší hlouposti a část politiků a většina médií bude občany přesvědčovat, že musejí věřit tvrzením, která odporují nejen logice, ale také fyzikálním a chemickým poznatkům.

Jako třeba, že na počátku března ve městě Salibury byly dva lidé otráveni ruským bojovým plynem třídy Novičok a zázračně útok nejjedovatější známou látkou přežili. Chtějí na nás, abychom uvěřili, že policejní umělohmotná páska představuje bariéru, kterou nepřekročí ani molekula jedu, takže hasiči, kteří kouřili a pozorovali specialisty v nejmodernějších protichemických dekontaminující lavičku, se zřetelně nemuseli ničeho obávat. Nic jim neublížilo, stejně jako holubům, kteří po ní poskakovali chvíli předtím.

Ovšem každý, kdo na to poukázal a odvážil se zpochybnit, že šlo o novičok a to ruský, byl neprodleně označen za vědomého, v lepším případě nevědomého, ruského agenta. V případě českého prezidenta Miloše Zemana také za velezrádce, jehož provinění musí řešit dolní a horní komora Parlamentu ČR. Zarputilost, s níž média a politici hájí oficiální verzi událostí, ukazuje, že jde o víc než o neochotu přiznat unáhlenost původního obvinění.


Tak mě napadlo, že celý případ s Novičokem je test. Dokonce několikanásobný. Jeho prvá část se týkala míry poslušnosti a loajality politiků a novinářů v jednotlivých členských zemích NATO a Evropské unie. Ta druhá míry ztráty logického uvažování a důvěry v tvrzení oficiální propagandy. V České republice test dopadl jako vždy. Většina politiků prokázala vysokou míru servility a ideologické zabedněnosti, většina občanů zdravou míru skepse a pobavení.

Nezbývá než položit tu základní otázku: Proč byl test s Novičokem spuštěn? Napadá mě jen jedna znepokojivá odpověď – zjišťoval míru ochoty angažovat se v ozbrojeném konfliktu s Ruskou federací. Obávám se, že existuje docela vážné nebezpečí, že krize přijde v polovině června, kdy začíná Mistrovství světa v kopané. Bylo by to již do třetice. 8. 8. 2008 začaly Letní olympijské hry v Pekingu a zároveň válka v Jižní Osetii. V únoru 2014 právě při slavnostním zakončení Zimních olympijských her v Soči došlo ke svržení ukrajinského prezidenta Janukovyče, což nakonec vedlo k občanské válce na východní Ukrajině.


V tomto týdnu po třech letech relativního klidu se zase obnovily bojové akce proti oběma ukrajinským povstaleckým lidovým republikám. Ofenzíva ukrajinských ozbrojených sil má vytvořit předpoklad pro jejich likvidaci po čtyřech letech existence. Nevylučuji, že nejkrutější boje se odehrají právě před 14. červnem. V tomto týdnu se také po čtyřech letech s obviněními Ruska ozvala mezinárodní komise vyšetřující sestřelení malajského letadla.

Vypadá to, že se koordinovaně začínají sčítat minulé i budoucí ruské hříchy – Novičok v Salisbury, chlór v Dúmě, sestřelené civilní letadlo v červenci 2014 a obnovená válka na východě Ukrajiny. V lepším případě to povede jen k bojkotu Mistrovství světa v kopané, které pořádá Ruská federace. V tom horším se konflikt na ukrajinsko – ruské hranici rozhoří jako stepní požár. Výsledek bude záviset na tom, jak příslušná místa vyhodnotí test Novičokem.

 (rp,prvnizpravy.cz,foto:ps.)