Svátek má: Jana

Politika

Velikost textu:

Kalouskova rada: Strčte si analýzy do šuplete a podporujte tu prestiž!

Kalouskova rada: Strčte si analýzy do šuplete a podporujte tu prestiž!

Při druhém čtení ke státnímu rozpočtu na rok 2019 byly navrženy pozměňovací návrhy. Jeden navrhl i poslanec Roman Onderka a týkal se Velké ceny Grand Prix Brno. Jeho řeč ve Sněmovně zvedla ze sedadla několikrát i Miroslava Kalouska. Proč došlo ke slovní přestřelce?

O motorkách v Brně se mluvilo i v Poslanecké sněmovně
7. prosince 2018 - 08:17

"Měl jsem podáno ještě několik pozměňovacích návrhů, týkajících se Velké ceny Grand Prix Brno neboli v hantýrce Moto GP. Jedná se o záležitost, která dle mého názoru je velice důležitá nejen pro město Brno, pro Jihomoravský kraj, ale i pro celou Českou republiku. Mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix České republiky je významná sportovní akce s dlouhou historií a velkou tradicí. Má kromě obrovské sportovní důležitosti velký celospolečenský dopad v čele s propagací města, regionu i České republiky, a to v celosvětovém měřítku. Dle provedených analýz má navíc i reálné finanční přínosy pro ekonomiku České republiky v řádech stovek milionů korun," argumentoval poslanec Roman Onderka.

"V rámci fungování, lépe řečeno pořádání těchto závodů, do budoucna v České republice, je potřeba počítat minimálně s částkou takzvaného zalistovacího poplatku, která převyšuje 100 mil. korun. Bezesporu město Brno i Jihomoravský kraj přispívá v částkách desetimilionů korun a Ministerstvo školství se snažilo po určitou dobu podporovat tuto záležitost, protože ji opravdu vnímalo také jako záležitost, která je sportovně na výši. Mezi další významné nákladové položky patří samozřejmě věci, které souvisí se samotnými závody, ale tam chci podotknout, že s tím si pořadatelé umí poradit, ať už s ohledem na marketing, výnos ze vstupného a podobně. Pozměňovací návrh, který jsem podával, byl v částce 70 mil. korun a byl směřován na paní ministryni místního rozvoje České republiky paní Kláru Dostálovou," obrátil se na ministryni poslanec ČSSD.

"Jsem přesvědčen o tom, že finanční prostředky z Ministerstva místního rozvoje právě na cestovní ruch, je tou kapitolou, která může pomoci a je tou kapitolou, kde se právě můžou objevit finance pro tuto velice významnou akci, o které bych řekl, že je jednou z nejvýznamnějších v rámci České republiky z hlediska turistického ruchu a z hlediska dalšího fungování tohoto divácky velmi populárního sportu. Chci upozornit, že dle údajů za rok 2016 se živé přenosy seriálu MotoGP, do kterého patří i Grand Pré ČR, dostanou až do 200 zemí po celém světě a dosáhnou do více, než 369 mil. domácností. Je nasnadě si následně vypočítat finanční prostředky, které by stálo Českou republiku, kdyby měla takovouto akci podporovat," řekl dál Onderka a jak sám řekl dovolil si tento atak jako poslance Parlamentu, jako rodilého Brňáka.

"Myslím si, že toto je záležitost, která je důležitá ne pro Brno, ne pro jižní Moravu, ale pro celou Českou republiku," uzvařel své první motocyklové vystoupení Roman Onderka.
 
"Já bych tedy navázala na mého předřečníka, který mě k tomu vyzval. Ono totiž už je v přípravě vládní usnesení, které po dohodě s Ministerstvem financí chystáme zhruba v lednu dát vládě České republiky. Ono totiž pro Českou republiku je několik takto významných akcí, které apriori nejsou buď o čistém sportu, nebo o čisté kultuře. Ale jde skutečně o prestiž České republiky, že se tady takovéto významné události dějí.  A jedno z nich je Moto GP. My k tomu máme spoustu analýz a právě to vyčíslení jaký je dopad do rozpočtu. A jak už říkám, je to skutečně o prestiži České republiky, že takto významný seriál mistrovství světa se u nás jede. Takže mohu potvrdit, že s tím počítáme a budeme to předkládat vládě jako významnou akci České republiky na rok 2019," vysvětlila ministryně Klára Dostálová.

"Já nechci zdržovat. Jenom jednu prosbu na dobrou noc příznivcům MotoGP. Já jsem smířen s tím, že na to půjdou veřejné prostředky, jakkoliv jsem se tomu jako ministr financí vždycky bránil. Ale moc vás prosím, argumentujte prestiží, protože to nesporně je prestižní záležitost pro Českou republiku, ale neargumentujte těmi analýzami.  Já jsem viděl ekonomické analýzy výnosnosti, jak by se nám v Praze vyplatily olympijské hry. Viděl jsem ekonomickou analýzu, to znamená ekonomickou výnosnost kanálu Odra-Labe-Dunaj. Tyhle analýzy jsou ze stejného kadlubu. Strčte si je do šuplete a podporujte tu prestiž. Tomu ještě rozumím,"  upozornil poslanec Miroslav Kalousek.

"Já mu rozumím, že ty staré analýzy, které byly zhotovovány ještě za jejich vlády, v které nějakým způsobem participovali, jsou ty, které nejsou ty pravé. A dokážu si představit i některé analýzy za vlády sociální demokracie, že nejsou ty pravé. A vím, o čem mluvím a dokážu dát příklad u obou. Co se týče analýz, které jsou k MotoGP, tak jsou o jednoduchém selském rozumu a matematice. Vážený kolego prostřednictvím pana předsedajícího. Ono holt, když někdo přijede z toho Německa, vezme to přes Prahu, cestou si holt musí někde natankovat benzín, někde si možná i koupí dálniční známku, pokud jede na mašině, dojede. Někde musí přespat, někde si dá kafe, někde se musí naobědvat, navečeřet. Někde se musí podívat, koupí si nějakou jízdenku a možná se za tři dny vrátí, když navštíví nějaké třeba i další památky v rámci České republiky a to nejen jižní Moravy.  Selský rozum mi hovoří, tohle je finanční přínos nezpochybnitelný pro Českou republiku. Na to nepotřebuji mít žádnou firmu a drahé analýzy. Ale rozumím, kam kolega Kalousek mířil a vnímám to tak, že sociální demokracie v tomto případě mým prostřednictvím říká - prestiž je nevyčíslitelná, ale pro Českou republiku vše ostatní je přínos ve stovkách milionů korun," nenechal Kalouskovu poznámku bez odezvy Roman Onderka.

"Už vážně naposled. Já vím, že přijedou a něco snědí a někde se vyspí. Ale to prostě nejsou stovky milionů korun, není to pravda. A nedrážděte tím. Je úplně jedno, za kterých vlád ty analýzy byly dělány. Tu olympiádu nám ekonomicky doporučoval Price Waterhouse Coopers jako renomovaná firma a podepsal se její tehdejší partner Miroslav Singer, pozdější guvernér České národní banky. Já se mu za to směju do dneška. On to nerad slyší. Prosím vás, fakt tyhle analýzy ne," oponoval dál Miroslav Kalousek.
 

"Já budu velice krátký, k panu Kalouskovi. Tentokrát vám to nenabízí, ani vás nepřemlouvá, ani price, ani žádná jiná firma zabývající se touto problematikou. Teď vám to nabízí bývalý nejdéle sloužící primátor druhého největšího města v republice a věřte mi, kolego, že vím, o čem mluvím," uzavřel hádku o motorky v Brně Roman Onderka.

(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)