Svátek má: Ivan

Politika

Velikost textu:

Miroslav Poche se smířil s tím, že nebude ministrem zahraničních věcí

Miroslav Poche se smířil s tím, že nebude ministrem zahraničních věcí

Miroslav Poche už ministrem nebude, neboť ČSSD objevila náměstka na Ministerstvu zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Prozradil Miroslav Poche, donedávna kandidát ČSSD do Černínského paláce v pořadu Interview na ČT24, který se vysílal třetí zářijovou středu, proč se tak stalo?

Miroslav Poche v kroužku po volbách do Evropskéo parlamentu
20. září 2018 - 08:30
 
Pocheho názor na Tomáše Petříčka nebo to, jestli si Poche myslí, že je Hamáček skutečně silným předsedou ČSSD, když si nedokázal svého kandidáta na ministra zahraničních věcí prosadit do vlády, se televizní diváci nedozvěděli.

S tím, že Poche post ministra zahraničí neobsadí, se podle svých slov již smířil.

"Na smiřování s tímto faktem nebylo skoro vůbec nic těžkého," uvedl, ale moderátor Daniel Takáč měl svůj den a připomenul Pochemu jeho několika měsíční výstupy k tomu, že ministerstvo bude řídit právě on, a také donedávna ještě jasný postoj předsedy z Lidového domu, že na Pochem stále trvá.

"Stalo se to, že vznikla situace, která je precedentní pro politický systém, kdy prezident může nějakým způsobem dosáhnout narušováním ústavy svých zájmů například v zahraniční politice,“ uvedl Poche a jedním dechem podpořil nového kandidáta ČSSD na ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. 

"Je to člověk, který mnohdy mé názory utvářel. Rozhodnutí Jana Hamáčka proto velmi klidně přijímám,“ řekl chlapík z Bruselu.

"Ono bojovat s prezidentem a s premiérem není lehká věc. Ještě když ve vaší straně existuje skupina lidí, jako jsou Michal Hašek nebo Jiří Zimola, kteří jsou spíše spojení s panem prezidentem,“ postěžoval si a udal  Poche ty, kteří mu bránili jeho ambicím být ministrem.

Poche vzápětí odmítl nějaký rozkol uvnitř ČSSD.  "On je velmi dobrým a silným předsedou, stranu řídí dobře. Žádný dopad to mít nebude,“ poznamenal  Poche k předsedovi Hamáčkovi.


Moderátor ovšem zabodoval a  silného předsedu zpochybnil ... "Když si nedokázal svého kandidáta prosadit do vlády na tak důležitý post, jako je ministr zahraničí?"

"Dovnitř je velmi silným předsedou a navenek je předsedou strany, která má v koaliční vládě pět ministrů a která měla historicky jeden z nejhorších výsledků,"  dodal Poche na vysvětlenou.

"Pokud vyhrajete na politickém hřišti, kde ostatní nedodržují základní pravidla, můžete mít sebesilnějšího předsedu strany a stále je situace velmi složitá," postěžoval si ještě nedávno jediný kandidát ČSSD na ministra zahraničí.A Andrej Babiš je v tom případě slabým premiérem?

"Zatím se ukazuje, že je jedním z nejslabších premiérů, které země měla. Pokud se nic nezmění a Babiš nezmění přístup k této roli a své úloze, tak mohou být celé ty čtyři roky nakonec hodnoceny velmi negativně," přepovídá Poche.

"Mohl by také více číst podklady o zahraniční politice a nevykládat po Evropě tu něco v Maďarsku, tu něco v Německu. Také dodržovat koaliční dohodu a programové prohlášení vlády,"  vypočítal Poche, co Babiš dělá jinak, než by měl.  "Bojím se, aby po čtyřech letech Babišovo vládnutí skutečně neskončilo katastrofou," oznámil  Poche, jemuž vadí, že už pár kroků, které premiér udělal  nebyly  v souladu se sociální demokracií.

(ps, Interview  ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)