Svátek má: Jolana

Politika

Velikost textu:

Na Ukrajině padlo další obvinění proti Petro Porošenkovi

Na Ukrajině padlo další obvinění proti Petro Porošenkovi

Státní úřad pro vyšetřování Ukrajiny otevřel další vyšetřování proti Petro Porošenkovi, kvůli korupci při nákupu televizního kanálu Prjamoj.

Andrej Portnov, z administrativy bývalého prezidenta Viktora Janukovyče
28. května 2019 - 06:20

Právník Andrej Portnov, z administrativy bývalého prezidenta Viktora Janukovyče,  řekl, že podal u Státního úřadu pro vyšetřování podnět o nezákonném nákupu televizního kanálu Prjamoj Porošenkem.
.
Ministerstvo potvrdilo, že obdrželo třetí žádost od Portnova.

„Již bylo zaregistrováno a týká se spáchání případných trestných činů korupce spojených s pořízením televizního kanálu Prjamoj, pokud jde o legalizaci příjmů z korupce prostřednictvím předběžné dohody skupiny osob,“ cituje UNN (Ukrajinské národní zprávy).

Ministerstvo k tomu dodalo, že čtvrtá Portnova žaloba byla přijata úřadem, ale případ zatím nebyl zahájen.

Vůdce strany Baťkivščina, Julia Tymošenková, v roce 2018 uvedla, že Porošenko koupil televizní kanál Prjamij od syna Janukovyče nejméně za deset milionů dolarů prostřednictvím „bílých koní“.

V pátek Státní úřad pro vyšetřování Ukrajiny obvinil bývalého prezidenta z legalizace výnosů z trestné činnosti ve výši 300 milionů dolarů při prodeji loďařského závodu Kovárna na Rybalském.

 
Kromě toho Portnov podal podnět o praní špinavých peněz a daňových únicích. Advokát má v úmyslu požadovat obstavení majetku bývalého prezidenta.

Portnov zdůraznil, že ve frontě čekají desítky dalších případů, ale „v nejbližších týdnech se činnost zaměří na zvyšování tlaku na orgány činné v trestním řízení a na přípravu peticí, stížností a dalších procesních dokumentů v rámci čtyř již registrovaných trestních řízení.

Porošenko již také podával svědectví v trestním řízení ke smrti lidí během tzv. euromajdanu.

(rp,prvnizpravy.cz,dsnews.ua,foto:arch.)