Svátek má: Lýdie

Politika

Velikost textu:

Nová ministryně kultury Kateřina Valachová přijde s kulturní inkluzí

Nová ministryně kultury Kateřina Valachová přijde s kulturní inkluzí

"Trn z paty vedení ČSSD při prosazování pro prezidenta a premiera velmi slabého Michala Šmardy pro funkci  ministra kultury by vytrhly socialnědemokratické ženy sdružené v klubu Oranžová růže. Je to šalamounské řešení," tvrdí student politologie, který si nepřeje být jmenován.

Kachna na neděli
21. července 2019 - 08:26

Důvod utajení jména student zdůvodňuje, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Tak se pochlubte, co víte?

"Nedávno zasedaly po dlouhé době členky ČSSD organizované v klubu Oranžová růže a na svém zasedání sborově vyčinily nějakému místopředsedovi z Lidového domu, že se nedodržují zásady, které si nejstarší politická strana na území Česka stanovila ohledně zastoupení druhého pohlaví na kandidátkách, ale i  v orgánech strany. Údajně místopředsedovi nadávaly za nedůslednost, která čiší už v zastupitelnosti žen v samotném stranickém vedení, kde je jen jediná žena. Ženy však přišly s požadavkem, aby tato nepříjemná situace byla napravena, nominací ženy místo prosazovaného muže do křesla ministra kultury."

Tyto požadavky žen ČSSD přišly,  zdá se,  jako na zavolanou. Nezaskočily vedení strany?

"Požadavky zaskočily některé jednotlivce, kteří neúprostně prosazovali současného kandidáta Michala Šmardu, který má jednak uklidnit kulturní veřejnost a podle některých zdrojů současně rozložit vládu. V požadavku Oranžových růží  navrhnout ženu do funkce  ministryně kultury zase někteří poradci uviděli možnost, jak stáhnout pro premiéra i pro Hrad nepatřičného Šmardu a přijít s návrhem ministryně kultury."

A kdo by tou ministryní měl být?

"Pokud jsem se doptával svých zdrojů, tak velkou kandidátkou by mohla být poslankyně a dřívější senátorka Alena Gajdůšková. Jednak je vystudovaná pedagožka, ale v minulosti byla vedoucí Odboru školství, kultury, zdravotnictví, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Zlína. Jenže návrh na její jmenování má jednu vadu. Ona sama paní poslankyně totiž před lety to 40 % zastoupení žen na kandidátkách a v orgánech strany sama prosazovala a podařilo se ji to."

A další návrhy na ministryni znáte?

"Neznám je, ale dovolte, abych o ministryni spekuloval sám. Skvělou ministryní kultury by totiž byla poslankyně Kateřina Valachová, která má tu přednost, že už rozložila na jednom ministerstvu, kde působila, tělovýchovu a sport. A předpokládám, že by ani na ministerstvu kultury nezahálela. Odhaduji, že by tam zavedla  velmi brzo kulturní inkluzi, aby si vedle ředitelů škol přišli na své i ředitelé všech kulturních institucí, u kterých je ministerstvo zřizovatelem. Neříkejte, že takovou kulturní inkluzi  Národní divadlo a  Národní galerie nepotřebují jako sůl."Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli nebo Kachnu po neděli ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto:ps)