Svátek má: Světlana

Politika

Velikost textu:

Polsko: Ze solidarity je třeba Rusku sebrat šampionát ve fotbale!

Polsko: Ze solidarity je třeba Rusku sebrat šampionát ve fotbale!

Solidaritu s Británií v otravy exagenta Skripala lze ukázat bojkotem mistrovství světa, nebo zbavení Ruska práva na jeho uspořádání, radí z úřadu polského kabinetu Michał Dworczyk.

Ilustrační foto
22. března 2018 - 11:06

Podle jeho názoru by druhá varianta "spojenecké solidarity" nejvíce urazila Vladimíra Putina a všechny Rusy.

„Intenzivní konzultace pokračují, tento týden bude rozhodnuto, jaká bude reakce na Rusko alespoň některých zemí NATO a EU. A věřím, že se musíme soustředit především na to, jak projevit solidaritu, protože Ruskomnoho let provádí činy směřující k rozpadu evropské solidarity NATO,“ řekl v rozhovoru pro Radio Zet nšéf úřadu premiéra Michał Dworczyk, když byl dotázán na kroky, které britští spojenci přijmou kvůli otrávenému agentovi Sergeji Skripala údajně ruskou chemikou zbraní „Novičok“.

Skripal a jeho dcera byly otráveny před dvěma týdny v Salisbury. Británie obviňuje Rusko z účasti na útoku na Skripala a také zdůraznila, že poprvé od druhé světové války v Evropě byly použity chemické zbraně. Rusko nereagovalo na pultimatum Londýna, kteýé požadovaly vysvětlení toho, jak se „Novičok" ocitl ve Velké Británii. Theresa Mayová odpověděla tím, že vyhostila 23 ruských diplomatů z Velké Británie. Spojené království trovněž pozastavilo kontakty s Ruskem na vysoké úrovni.

Porošenko vyzývá k bojkotu fotbalového šampionátu v Rusku

„Britové velmi správně věří, že překročilo (Rusko) další hranicí. Máme co do činění s bezprecedentní událostí, kdy byl bojový plyn použit na území jedné ze zemí NATO, a oni očekávají solidaritu,“ řekl Dworczyk v rozhovoru pro rozhlasovou stanici.
 
Zdůraznil také, že Londýn nemá pochyb o tom, že se ruský stát účastnil útoku na Skripala.
 
Když hovořil o britském přesvědčení v této věci, Dworczyk řekl, že Polsko sdílí tento názor, a že nyní musí projevit solidaritu v rámci EU a NATO, jakož i ukázat Rusku, že nesouhlasí s dalšími hraničním porušováním lidských práv.
 
Na otázku, zda Polsko po vzoru Velké Británie vyhostí ruské diplomaty Dworczyk neodpověděl a zdůraznil, že spíše jde řeč o ekonomických sankcích.
 
Přičemž je Dworczyk přesvědčen, že bojkot, nebo ještě lépe, zbavení Ruska práva hostit Světový pohár ve fotbalu - jsou ta opatření, která by se dotkla Vladimira Putina nejsilněji. „Jedná se o jednu z myšlenek, a musí zde existovat konsensus," dodal. Podle něj by Rusové určitě zaznamenali zbavení se práva hostit šampionát, na rozdíl od dalších ekonomických sankcí. „Tento nápad se objevil v rozhovorech mezi diplomaty z různých zemí," shrnul.
 
Fotbaloév mistrovství světa v Rusku začne v polovině června a na něm se zúčastní i polský národní tým. Británie již uvedla, že i když angličtí hráči a turnaj do Ruska pojedou, ale tak se šampionátu nezúčastní žádný zástupce britské vlády ani královské rodiny, dodalo rádio.

Zkrátka je třeba Putina a Rusko ztrestat, a na absenci důkazů nehledět. Jen to trochu to připomíná stalinské procesy, kdy se odsouzeným komunistům vnucoval okřídlený argument: Věřte straně, soudruzi!“

(kou, prvnizpravy.cz, radiozet.pl, foto: arch.)