Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Pospíšil je něco jako Brouk Pytlík ze Sekorových knížek. Všechno ví

Pospíšil je něco jako Brouk Pytlík ze Sekorových knížek. Všechno ví

Byl ministr spravedlnosti, byl i děkanem proslulé Právnické fakulty Západočeské univerzity a současně je europoslanec a předseda TOP 09 a také zastupitel hlavního města Prahy Jiří Pospíšil a ví všechno. Proto jej také do pořadu Interview ČT24 pozvali. 

Jiří Pospíšil
27. listopadu 2018 - 08:20

Jiří Pospíšil v pořadu Interview ČT24 konstatoval, že současný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou v Azovském moři vyeskaloval z několik měsíců trvající blokády lodí směřujících do ukrajinských přístavů. Podle Pospíšila tím byly poškozeny i zájmy Evropské unie, protože došlo i k zablokování unijních plavidel. Bylo by pěkné, kdyby uvedl aspoň jediný příklad unijního plavidla "zablokovaného" Ruskem...

Jak říkám ...

"Incident, který v posledních třech dnech nabyl podoby vojenské roztržky, je tady už měsíce, kdy Rusko blokuje i lodě EU, které proplouvají (Kerčským) průlivem a chtějí v přístavech patřících Ukrajině vyložit a naložit zboží. A tenhle obchod je blokován,“ uvedl doslova v pondělním Interview ČT24 předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Ovšem ani jednou nevysvětlil onu "blokaci" - inspekční prohlídky nejsou blokací.

„Je to snaha Ruska ekonomicky poškozovat Ukrajinu a komplikovat obchod mezi Ukrajinou a Evropskou unií,“ dodal s tím, že se tématem zabývali už před měsícem i europoslanci. „To téma tedy není aktuální poslední tři dny. Již delší dobu plavidla Ruské federace blokují část Černého moře,“ řekl Pospíšil s tím, že Moskva po anexi Krymu považuje Azovské moře za svoje vody.

"Rusko tam provádí neoprávněné kontroly, a blokuje tak námořní obchod mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Poškozuje to i lodě Evropské unie. A ten incident, jak je dneska popsán, jasně ukazuje, že došlo k ataku v oblasti, která je sporná, podle mezinárodního práva by měla patřit Ukrajině, ale protože byl anektován Krym, činí si na ni dnes nárok Ruská federace,“ dodal europoslanec.

"V materiálu jsme se tím podrobně zabývali a jsou popsány konkrétní případy, kdy se jedná o šikanu. Ale hlavně, když na kontrolu podle mezinárodního práva nemáte právo, tak to problém je, i kdyby kontrola probíhala jen krátkou dobu," řekl dál Pospíšil, očividně na slovo vzatý odborník v oblasti námořního práva.

Opět zapomněl jaksi vzpomenout, že ukrajinské pobřežní síly začaly od jara "zabavovat" ruské rybářské a obchodní lodě jen proto, že zakotvily u Krymu a že v obavě o Krymský most a z "námořní prirátství" Ukrajiny zavedlo Rusko tyto namátkové kontroly.

Podle europoslance  však není zatím vůbec jasné, jaké budou reakce ze strany Evropské unie. Nevylučuje však ani další uvalení sankcí.

"Myslím si, že dneska nikdo o nových sankcích neuvažuje, naším cílem je, aby se Rusko chovalo řádně a neblokovalo lodě Evropské unie," prohlásil Pospíšil a jedním dechem dodal, že anexi odsoudilo NATO i Evropská unie.

"Uvidíme, jak krize bude vážná, jestli skončí touto ,roztržkou‘, anebo jestli bude pokračovat to, co nastalo, kdy Ruská federace nějakými tankery blokuje celý průliv. Pokud průliv bude blokován a bude do budoucna zamezeno tomu, aby tam pluly naše evropské lodě, je to závažná věc. A pak asi bude debata o dalších sankcích,“ přiznal se Pospíšil."Občas se politika dělá i kvůli principům. Koukat se na našeho souseda, jak porušuje mezinárodní právo a vyvíjí agresi vůči Ukrajině, a tvrdit ,pragmaticky je to k ničemu, netýká se to nás‘, nemůžeme a zvlášť ne my, kterým sem 21. srpna 1968 napochodovala sovětská armáda. Už z morálních důvodů bychom měli stát na straně Ukrajiny a odsuzovat agresivní ruské kroky,“ řekl Jiří  Pospíšil ve vysílání České televize a zapomněl, že k nám v srpnu 1968 ještě napochodovaly polské, maďarské, bulharské armády a symbolicky i malá  skupina německých demokratických vojáků. 

"Budeme o tom debatovat na půdě evropského parlamentu, vím, že už na příštím zasedání bude tento bod zařazen a uvidíme, jestli bude debata o zpřísnění sankcí. Podle toho, jak ta provokace bude dlouho trvat a jaké bude mít i škody vůči Evropské unii, podle toho budou navrženy případně další sankce anebo mezinárodní odsouzení," přepokládá Jiří Pospíšil. 

(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto:z obrazovky)