Svátek má: Matouš

Politika

Velikost textu:

Pozemek pod budovou Národního divadla je stále ve vlastnictví Voršilek

Pozemek pod budovou Národního divadla je stále ve vlastnictví Voršilek

Nekřesťanský příběh o proradnosti církevního řádu sv. Voršily, který zneužil již známou chybu ve výčtovém zákoně a získanou budovu Národního divadla na začátku devadesátých let rázem prodal. Tu po mnoha letech Národní divadlo odkoupilo za desítky milionů od překupníků zpět. Případ, zdá se není uzavřený.

Pozemek pod touto budovou je stále ve vlastnictví Voršilek
21. října 2017 - 03:44

Kšeftovat s nemovitostmi je byznys od Pána Boha, tak proč by s nimi nemohly kšeftovat právě i církve a církevní řády.

Čísla popisná  i parcelní čísla nemovitosti vraceným církvím a řádům uvedených  ve výčtovém zákoně sepisovalo po roce 1990 ministerstvo kultury. Provozní budově Národního divadla, kterou získaly Voršilky,  po její výstavbě bylo v osmdesátých letech přiděleno stejné číslo popisné, jako měla před druhou světovou válkou zbouraná a předtím ovšem řádně vykoupená budova patřící skutečně Voršilkám. V těch předválečných  letech byl i pozemek převedený z vlastníctví řádu patrně na stát.

Odpovědi na otázky ... Proč výčtovým zákonem Voršilky získaly neprávem budovu s nynějším číslem 1435 i pozemek očíslovaný 944/2  znají, pokud žijí, někteří úředníci a jejich nadřízení na ministerstvech kultury a spravedlnosti,  odkud výčtový zákon s podpisy náměstků těchto úřadů putoval k poslancům. Ví se a z jaké politické strany byli oba náměstci těchto úřadů?Co  znamená, že program Nahlížení do katastru nemovitostí  potvrzuje vlastnictví pozemku pod  provozní budovou Národního divadla   Českomoravské provincii Římské unie sv. Voršily?  Budovu nedávno stát prostřednictvím Ministerstva kultury odkoupil pro potřeby Zlaté kapličky, jak se Národnímu divadlu říká, od tehdejších vlastníků provozní budovy Národního divadla, ale proč se tak nestalo s pozemkem, který  stále patří církevnímu řádu?  Budova se do spárů překupníků dostala prvotně proradným prodejem od Voršilek na konci minulého století. Ten  byl uskutečněný, přestože se vědělo, že tato nemovitost se ocitla ve výčtovém zákoně chybně nebo dokonce  s vážným záměrem poskytnout řádu majetek, který mu nepatřil.

  

Názor z Hradu: Kauza voršilek.To byl podvod jako Brno, Brňáci prominou

(ps, ČÚZK, Prvnizpravy.cz, foto: ps)