Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

Roček: Strašení Putinem je Trumpův trumf

Roček: Strašení Putinem je Trumpův trumf

Asi dva týdny se objevují až hysterické spekulace, že by se Trump s Putinem mohli dohodnout na uvolnění napětí a ruská hrozba by ztratila smysl. A bez ruské hrozby prý postrádá smysl i celé NATO.

František Roček
12. července 2018 - 10:10

Tento pohled lze nazvat cynickým žertíkem. Je to k smíchu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Měli bychom si vzpomenout na hysterii před mejdanem, který měl v Singapuru Kim s Trumpem. Výsledkem setkání byla slova a do budoucna prakticky nic. Někteří hloupí komentátoři o pár měsíců dříve mediálně omdlévali hrůzou, když se Kim s Trumpem přetahovali kdo má větší jaderný čudlík.

Trump je kšeftař. Proto chce od alianční států 2 % na vojenské hračky z rozpočtu a kritizuje Německo, že je závislé na ruské ropě a plynu. Protože to samé, ale samozřejmě za vyšší ceny, by mohli Němčouři odebírat z USA. A nakupovat z 2 % více zbraní z amerických fabrik.  

Trump je šikovný, protože jenom pár dní po summitu se setká s Putinem. Proto Trumpovi spojenci pro jistotu na summitu odkývají Trumpovi kdejakou ptákovinu. Proč? Trump beze slova hrozí stínem Putina, se kterým se teprve setká. To je prostě rozkošné! Rozhodil úplně všechny – americké nepřátele v Americe, a evropské nepřátele v Evropě, tedy i v polo-islámském Bruselu, kde má NATO hlavní kantýnu. A jenom tím, že všichni politicky  infikovaní tajtrlíci čekají co bude, až to bude – v Helsinkách, kde si poklábosí Trump s Putinem.


Čili pokud si Trump řekne s Putinem jenom pár vtipů o blondýnách a potom Putinovi řekne Donald: „…sorry, politická mašinérie jde přese mě, moc toho nezmůžu. Tak si dohodněme nějaké kecy, abychom oba získali body u občanů, když se podívají na televizi.“

Proč nelze čekat více? Protože v oblasti studené války pokračuje Trump tam ke skončil Obama. Neplete se do toho, co dělá vojensko – průmyslový komplex a Pentagon. Jenom v rámci svých mantinelů se snaží být supermanem. Obama se naproti tomu snažil vypadat jako mírotvorce. Přitom za Obamova kralování se americkým tajným službám podařilo uspořádat ukrajinský Majdan za 5 miliard dolarů. Náměstkyně ministra zahraničních věcí USA Victoria Nulandová se prořekla, že  USA na Ukrajině investovaly do „demokratických iniciativ“ od roku 1991 balík 5 miliard dolarů. Následovalo formální prohlášení Ruska za nepřítele lidstva.

Je proto nepravděpodobné, že mejdan amerického a ruského prezidenta v Helsinkách bude mít nějaký zásadní význam. Americký vojensko – průmyslový komplex a Pentagon počítají minimálně s Čínou a Ruskou federací jako se zásadním nepřítelem, kterého je třeba krok za krokem, pokud to půjde, oslabovat.

Setkání chtějí využít ve svůj mediální prospěch oba – Trump i Putin. Oba musí respektovat našeptání válečnické lobby a brát ohled na desítky tisíc úředníků a tzv. důležitých lidí, kteří sice nemají viditelnou moc, ale jsou důležití pro přežití režimu. Končí komentář František Roček.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)