Svátek má: Emil

Politika

Velikost textu:

Rozdíl mezi současnou levicí a pravicí je jako mezi Pepsi a Colou

Rozdíl mezi současnou levicí a pravicí je jako mezi Pepsi a Colou

Na konferenci, které se již zvyklo říkat ransdorfovská a která se koná ve dnech nedožitých narozenin Miloslava Ransdorfa, které by oslavil 15. února, měla své vystoupení i ekonomka Ilona Švihlíková.Švihlíková podrobila kritice levici sociálnědemokratického typu, aniž by způsobila avizovaný bengál.

Ilona Švihlíková
3. března 2019 - 07:02

Levice sociálnědemokratického typu si totiž  vede v celé Evropě »katastrofálně«, ztratila teoretický základ, je dezorientována a vrostla do establishmentu. Jako geniální označila heslo, jež nyní užívají brexitáři, totiž »vzít si zpátky kontrolu«.

Švihlíková řekla, že  odmítá chápat populismus jen negativně, poukázala na jeho neutrální náboj. Ačkoli pravo-levé třídění stran nevymizelo, dominantní je dle ní členění na strany podporující a nepodporující současný establishment.

"Agenda pro radikální levici je obrovská," má jasno Švihlíková. Podle ní jsou tu  otázky rovnosti, vztahu práce a kapitálu, dobývání renty, vykořisťování pracujících i přírody, a hlavně - levice nikdy nesmí podpořit válku.

"Pokud chcete podstatu těchto otázek pochopit, musíte překročit hranice tohoto systému,"  uvedla žena, která úvodem prohlásila, že její vystoupení způsobí možná bengál.

Ostatně, aby  Švihlíková  posluchačům připodobnila, jaký je malý rozdíl mezi levicí a pravicí,  sáhla po citaci jedné Italky, jejíž jméno se nám nepodařilo zachytit narozdíl od úžasného postřehu oné Italky, která prohlásila ... "Rozdíl mezi levicí a pravicí, je jako  mezi Pepsi a Colou!"  Poznámka pro ty, kteří zásadně nepijí přeslazené natož zahraniční nápoje, ten rozdíl ne těžko rozpoznatelný.

Ilona Švihlíková si vzpomenula i na jeden z nedávných  průšvihů české sociální demokracie, kdy její představitel Vladimír Špidla mínil, že lidi je nutné přivykat na život v nejistotě. "To byl opravdu skvělý program," dodala a zase poznamenala, že lidé, kteří sedí v těch strukturách nemohou být přeci proti nim. Ostatně německá sociální demokracie je na tom ještě hůře než ta česká a neměla v čele Špidlu, protože nejméně patnáct let řešila a možná stále řeší, jak dál.

Navíc podle Švihlíkové hrozí, že některá původně levicová témata obsazuje radikální pravice, proto se musí jasně vyprofilovat národní i mezinárodní radikální levice, jež si bude počínat dynamicky, rychle a razantně.


"Okamura nemusí nic dělat, aby získal své voliče," poznamenala ke konci svého projevu Ilona Švihlíková a posluchači si to uvědomili, protože Okamura jenom komentuje, co dělají ostatní strany a hnutí a že je co komentovat.

Z  vystoupení Ilony Švihlíkové jsme si poznamenali ještě dvě věty, které by němely být  určeny jen posluchačům konference, ale i těm, kteří byli později zvoleni do čela údajné  levicové strany nebo těm, kteří se dokonce domnívají, že tu levicovou stranu někam nasměřují.

"Levice nikdy nesmí podpořit válku!" 

"Potřebujeme nosné mírové hnutí!"

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)