Svátek má: Luboš

Politika

Velikost textu:

SANEP: Hnutí ANO nadále drtí své politické konkurenty

SANEP: Hnutí ANO nadále drtí své politické konkurenty

Hnutí ANO má i v srpnu se ziskem 29,1% voličských hlasů více než dvojnásobný náskok nad svým nejbližším politickým soupeřem, vyplývá z průzkumu společnosti SANEP.

Ilustrační foto
31. srpna 2018 - 16:07

Druhá aktuálně nejsilnější ODS, která postupně získává zpět své dřívější voliče, by totiž obdržela pouze 13,5% hlasů.

S koncem prázdnin a dovolených lze vnímat voličské nálady jako velmi vlažné. Navíc volební kampaně zasáhnou voličské emoce až počátkem září, kdy v plné síle vypuknou volební kampaně. I přesto lze však říci, že hnutí ANO je jasným favoritem nadcházejících komunálních voleb, a to i přes všechny kauzy a útoky na lídra hnutí ANO Andreje Babiše.
Rovněž lze říci, že aktuálně třetí Piráti (13,1%), kteří se na domácí politické scéně etablují, budou hrát v komunálních volbách poměrně zásadní roli.

To samé lze říci o čtvrté SPD, která se sice netěší přízni domácích médií, ale aktuální zisk 12,7% hlasů naznačuje, že SPD může v řadě obcí a měst získat své zástupce a upevnit tak své místo na domácí politické scéně.  

Pátí sociální demokraté by aktuálně získali 7,5% voličů, což je oproti minulému měsíci nárůst voličské přízně, nicméně ČSSD se nadále nedaří přilákat zpět své dřívější voliče, kteří spíše preferují hnutí ANO, SPD či Piráty.

Až na šestém místě by aktuálně se ziskem 7% hlasů skončila KSČM.  

Dřívější voliči komunistů se aktuálně přiklánějí nejvíce k SPD, která pro ně představuje akceptovatelnou alternativu.
 
KDU-ČSL by v i v srpnu získalo 5,2% hlasů.

Hnutí STAN by pak aktuálně skončilo pouhou desetinu procentního bodu za KDU-ČSL (5,1%).

Jiná politická strana či hnutí by v srpnu poslanecká křesla nezískala.  

TOP 09 by v srpnu získala pouze 3,5% hlasů a nadále se tak vzdaluje vstupu do Poslanecké sněmovny.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.
HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:
Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů. Vychází ze srpnového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 61,5% rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb.

(sanep, prvnizpravy.cz, foto: arch., grafy sanep)