Svátek má: Vítězslav

Politika

Velikost textu:

Smutná zpráva: Zemřel spisovatel a cestovatel Vladimír Plešinger

Smutná zpráva: Zemřel spisovatel a cestovatel Vladimír Plešinger

Nakladatelství JOTA na své webu s lítostí oznámilo smutnou zprávu. V neděli 2. prosince 2018 zemřel ve věku 80 let dlouholetý spolupracovník nakladatelství a spisovatel a cestovatel  Vladimír Plešinger.

Vladimír Plešinger se svými knihami obklopený jejich čtenářkami
6. prosince 2018 - 10:30

Vladimír Plešinger se narodil 22. září 1938 v Čestíně v Posázaví. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V sedmdesátých letech začal působit na dlouhodobých projektech v Latinské Americe a Africe. Zpočátku publikoval odbornou literaturu, cestopisné články a později literaturu faktu, jež vycházela z jeho zahraničních cest. Obdržel řadu literárních ocenění. Kniha Konga získala hlavní cenu poroty E. E. Kische za rok 2007. Byl otcem českého diplomata Jana Plešingera a synovcem významného českého cestovatele Adolfa Parlesáka.

Od šedesátých  let publikoval, nejdříve odbornou literaturu, později cestopisné články a od osmdesátých let také literaturu faktu, podle jeho vlastní definice „pobytopisy“ vycházející ze zahraničních zkušeností.

Byl autorem knih s tematikou Venezuely (2×), Amazonie, Gambie, Středoafrické republiky, Konga, Peru a Etiopie. Jeho práce vycházely většinou v nakladatelství JOTA.

    Ztracené Eldorádo (1983)
    Na březích Gambie (1988)
    V zemi císaře kanibala (1998)
    Anděl v ďábelských horách (2002)
    Kniha Konga (2007)
    Peru pod kůží (2010)
    Na střeše Afriky (2012)
    Amazonie a řeky příběhů (2014)

"Vladimír byl nesmírně inspirativní a nadaná osobnost, vždy veselý a přátelský," píše se v nekrologu vydaného na webu nakladatelství.

(ps, Nakladatelství JOTA, Prvnizpravy.cz, foto: Nakladatelství JOTA)