Svátek má: Otmar

Politika

Velikost textu:

U nás prý žádný migrant nechce být a najednou je plná třída jejich dětí

U nás prý žádný migrant nechce být a najednou je plná třída jejich dětí

Teplický deník v rámci seriálu fotografií letošních prvňáčků představil snímek první třídy základní školy v teplických Proseticích. Třídu navštěvují především děti cizinců. Na školu se snesla sprcha nadávek i výhrůžek na facebooku. Na školní e-mail začaly chodit výhružné vzkazy.

Školu hlídají policisté
15. listopadu 2017 - 06:20

Podle ústeckého psychologa a soudního znalce Josefa Kováříka to není projev xenofobie, ale důsledek naprosté nedůvěry k EU i k našim politikům, že zastaví nelegální islámský migrační tlak. 

Co událost naznačuje o naší společnosti?
Fotografie třídy prvňáčků – cizinců by nevzbudila pozornost nebýt politického kontextu. Sice si lidé v Teplicích občas stěžovali na nepořádek v teplických parcích, který způsobili lázeňští hosté z Blízkého východu, ale to je drobný lokální problém. Důvodem internetového vzbouření je obava z nelegální migrace, kterou EU neumí zastavit.

Můžete to specifikovat?
Varováním jsou teroristické útoky cizinců a migrantů žijících v Evropě v 2. a 3. generaci. Ještě větším varováním je vznik islámských ghett v evropských městech, jako více méně uzavřených až nepřátelských enkláv. To vše vyvolává obavy a přepjaté reakce.

Jsou facebookové komentáře a e-maily rasistické?
Napětí způsobuje očekávání, že může být hůře, kdyby k nám začalo přicházet více cizinců a vymezovat se vůči místnímu obyvatelstvu. Vyloženě rasisticky se chová v lidské společnosti jenom několik málo procent lidí. Podobné to je i s kriminalitou cizinců. Např. problémoví cizinci jsou identifikováni v Ústeckém kraji každoročně v rozmezí od 2 do 4 % z počtu odhalených pachatelů. V obou případech jde o nízká čísla.

Některé reakce jsou ale na hranici slušnosti?
Souhlasím s politologem Zdeňkem Zbořilem. Internetové diskuze představují jakousi elektronickou pavlač nebo hospodu. V hospodě si každý pustí pusu na špacír jak chce. Kdyby to měl člověk říci do kamery nebo na oficiálním fóru, řekl by totéž kultivovaným jazykem, nebo jako většina hospodských hrdinů, by neřekl nic. Když odfiltrujete z textů hospodskou mluvu, zůstane projev obavy.


Čili nejde o projevy byť i skrytého rasismus?
Nikdo u nás neprotestuje proti početné menšině Vietnamců nebo Ukrajinců. Integrovali se do české společnosti. Čili problém není v rasové nesnášenlivosti, ale ve směsi obav a pocitu bezmocnosti.

Ale kromě arabských dětí tam bylo i pár romských a vietnamských?
Kritika a útoky byly zaměřené na arabský fenomén.

Mluvil jste o pocitu bezmoci a nedůvěry k politikům. Můžete to upřesnit?
Od roku 2015 lidé vidíme, že byrokracie EU nedokáže podniknout radikální opatření, aby zastavila nelegální migraci. Mezi občany sílí obavy. Kvůli přebujelé byrokracii a rozporuplným rozhodnutím vnímají občané EU spíše jako nepřítele. Zvláště kvůli podivné snaze, aby všechny státy povinně přebíraly migranty, které nebyl schopny zadržet na vnější hranicích EU. To vzbuzuje pocit nebezpečného diktátu. Českým politikům občané též nevěří. Cítí, že kvůli korýtkům jsou politici, když dojde na lámání chleba, najednou eurohujeři a odsouhlasí i nesmysly.


Mají k těmto obavám racionální důvody?
U našich nejbližších sousedů v SRN olej do ohně přilila i veřejná výzva tureckého prezidenta Erdogana: Vyzval Turky žijící v Německu, aby si přizpůsobili Německo sobě. Stačí aby turecké ženy v Německu rodily ne tři ale pět dětí. To byla veřejná výzva k demografické invazi. Erdogan tím dotvrdil obavy lidí, kteří se bojí islámské invaze do Evropy. To všechno lidé citlivě vnímají.


Lze takto vysvětlit facebookovou reakci: Pořád tady nikdo není, nechce u nás být, a najednou je plná třída jejich dětí? Nejsem rasistka, děti mám ráda.... ?
To je typický projev nedůvěry. Důvodů k nedůvěře je řada. Nejkřiklavějším asi je, že oficiálně Babiš je proti povinným kvótám migrantů, ale co jeho europoslanci? Profesor a europoslanec Jan Keller upozornil, že když se letos v květnu hlasovalo o zahájení řízení s Českem, Polskem a Maďarskem kvůli odmítání kvót na povinné přijetí  migrantů, z hnutí ANO ve frakci europoslanců - liberálů nebyl nikdo proti, i když Babiš se tváří jako nejtvrdší odpůrce migrace a povinných kvót. Nejistota a nedůvěra jsou z psychologického hlediska časovanou bombou…


Je obava z muslimů racionální, když máme v ČR jenom minimální islámskou komunitu?
Lidé se nebojí muslimů. Bojí se toho, že islamističtí političtí agitátoři z nich udělají totéž, co nacističtí aktivisté v 30. letech dělali z Němců. Tehdy vzdělaný technicky vyspělý národ uvěřil Hitlerovi a Hitlerova sebranka vyhrávala volby, a potom nacisty již nikdo z pohodlných západních politiků nezastavil. Lidé se bojí, že se tento scénář bude opakovat.

Sílí tyto obavy?
Ano. To, čeho se bojí, se již delší dobu děje v sousedství, o pár ulic dál -  v Rakousku a Německu.

Co z toho vyplývá?
Naši občané nedůvěřují lidem z islámských zemí, protože my nemůžeme, či spíše nesmíme, svou liberální evropskou kulturu praktikovat mezi nimi v Saudské Arábii, v Kataru, v Íránu atd.  Ale pokud jde o internetovou diskuzi, zazněly i racionální hlasy jak současný stav přestát. Cituji: Když nebudou chodit děcka do školy spolu s místními obyvateli, tak se ani nebudou moct integrovat a skončí vyloučeni ze společnosti, což je nejčastější důvod teroristického útoku.

(rp,FrantišekRoček,prvnizpravy.cz,foto:arch.)