Svátek má: Romana

Politika

Velikost textu:

Udělat test dvacetkrát lehčí? Ne! Zavřete školy, které nefungují!

Udělat test dvacetkrát lehčí? Ne! Zavřete školy, které nefungují!

"Dokud je matematika jedním z hlavních předmětů, je nelogické ji nezkoušet," řekl třetí únorové pondělí v televizním pořadu  Interview ČT24 Václav Klaus mladší a argumentoval dál. 

Václav Klaus mladší je známý jako šachista. Chce hrát šachy i v politice?
21.únor 2017 - 21:21

"Český jazyk, cizí jazyk a matematika jsou z hlediska počtu hodin hlavní předměty. Dokud je na nich založeno vzdělávání, je nelogické jeden z těchto předmětů u maturity nezkoušet," prohlásil  expert ODS pro vzdělávání Václav Klaus mladší dál v pořadu Interview ČT24.

Je nutno dodat, že zatím je matematika nepovinná, ale v roce 2021 by se jí ale už neměli vyhnout gymnazisté a o rok později pak dopadne na střední odborné školy, jak ve stejný den, co Klaus mladší poskytl rozvovor, rozhodla vláda.

Aktuálně máme ministerstvo školství, mládeže, tělovýchovy a matematiky?

"Když ve škole něco netestujete, nekontrolujete, tak to lidi neumí. Je to přirozená věc," řekl  Václav Klaus mladší, který dlouhobě je proto, aby se maturovalo i z matematiky. Podle něho je prosazovaný  názor, že všechno, co je nějakým způsobem těžké, musí ze škol zmizet.  "Je to dominující ideologie posledních deseti patnácti let. S tím se hodně svezla matematika," má jasno Václav Klaus mladší.

"Školy jsou na vzdělávání, a že z toho uděláme jenom socializační centra, kde všechno, co se někomu zdá těžké, tam nebude, tak to k ničemu nevede," prohlásil dál.

"Svaz průmyslu a další organizace na to logicky tlačí, aby matematika byla u maturity," řekl dál , ale jedním dechem dodal, že o matematice řada politiků ví, že je hodně nepopulární mezi mladou generací, a tak to různě odkládají.


Třetí únorové pondělí se ve vládě rozhodlo, že by se matematika měla stát povinným maturitním předmětem. Od školního roku 2020/2021 bude na gymnáziích a lyceích. Vláda dál  dodala, že o rok později se jí nevyhnou žáci na odborných školách. Maturovat z matematiky se nebude pouze na uměleckých, zdravotnických a sociálních oborech.

"Hájím princip zavést to tak rychle, jak jen to jde. Že to snad konečně bude v roce 2021, je dobře," souhlasil expert ODS na školství, podle něhož  je matematika královnou přírodních a technických věd. "Všechno na světě je řízeno matematikou," dodal.

"Platíme 150 miliard korun na daních na udržení školství v chodu, aby se děti naučily číst, psát a počítat. Po třinácti letech říct, to byla jen taková sranda, to nás nezajímá, jestli to děti umí, nebo ne, to nedává logiku. Mě zajímá, aby peníze byly efektivně vynaloženy, aby se děti ve školách něco naučily," hlásí Klaus mladší. .

"Dosahujeme toho, že čtvrtina maturantů propadne z matematiky, máme desítky škol, kde neodmaturuje polovina studentů a neděje se nic. Řešením není udělat test dvacetkrát lehčí nebo zkoušku odpustit, ale zavřít školy, které nefungují, a držet nějakou laťku vzdělávání," má jasno Václav  Klaus mladší.

"Že matematika v České republice upadá, s tím ruku v ruce jde, že upadá naše ekonomika, respektive země, kde jde matematika nahoru, nás ekonomicky předhánějí,“ dodal ještě. 

Budete kandidovat v parlamentních  volbách?
 
"Chci být poměrně dosti nahoře. Byl bych rád ve vedení té kandidátky, příští pondělí to bude rozhodnuto. Mám asi sedm nominací z devíti,"  řekl mladší laus k pražské kandidátce ODS.

(ps, Prvnizpravy,cz, foto: ps)