Svátek má: Vendelín

Politika

Velikost textu:

Ve Středočeském kraji je na hejtmanství všechno jinak

Ve Středočeském kraji je na hejtmanství všechno jinak

Zastupitelstvo Středočeského kraje zvolilo nové vedení Rady kraje a nové předsedy svých výborů. V  Radě a ve výborech jsou zástupci ANO, ČSSD a KSČM, naopak kraj lemující Prahu neřídí zástupci z hnutí STAN, ODS a Nezávislí.  Jak k tomu došlo?

Jaroslava Pokorná Jermanová uprostřed svých zastupitelů oznámila změny
24. října 2017 - 17:42

Zastupitelstvo Středočeského kraje rozhodlo v úterý 24. října 2017 o změně vedení Rady Středočeského kraje a o novém obsazení dalších volených orgánů kraje, jimiž jsou výbory zastupitelstva. Stalo se tak poté, co bylo bývalým koaličním partnerům z hnutí STAN, ODS a Nezávislým Středočechům hnutím ANO 2011 v pondělí 23. října 2017  oznámeno, že s nimi vypovídá dosavadní koaliční smlouvu. Zastupitelé rozhodovali o novém vedení Rady kraje a výborů zastupitelstva již na půdorysu nové koaliční dohody uzavřené hnutím ANO 2011, ČSSD a KSČM.


To si pište ...

Barva mých šatů je náhodná a nemá s dnešním zasedáním zastupitelstva nic společného

Zastupitelé STAN nabízeli ČSSD dokonce funkci hejtmana

Zastupitelé ANO vytvořili při prezentaci změn v Radě Středočeského kraje zástup vyjadřující podporu své hejtmance


S uzavřením nově uzavřené koaliční dohody seznámila zastupitele v úvodu jednání hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice většinu 35 hlasů (ANO 16 mandátů, ČSSD 11 mandátů a KSČM 8 mandátů).

Během následujícího jednání zastupitelé odvolali k 24. říjnu 2017 sedm členů Rady Středočeského kraje za STAN (Věslav Michalik, Vít Rakušan, Martin Macháček, Ivo Šanc), ODS (Jan Skopeček, Martin Kupka), Nezávislí Středočeši (1) a zvolili nové složení Rady kraje k 25. říjnu 2017. Zároveň stanovili oblasti působnosti a kompetence jednotlivých členů Rady a nově také (namísto čtyř) pouze dvou náměstků hejtmanky takto:

Jaroslava Pokorná Jermanová
(ANO 2011), hejtmanka, oblast regionálního rozvoje,
                                                                      cestovního ruchu a sportu
Miloš Petera (ČSSD), statutární náměstek hejtmanky, člen rady pro oblast životního
                                  prostředí a zemědělství
Gabriel Kovács (ANO 2011), náměstek hejtmanky, člen rady pro oblast financí a
   evropských fondů
Karel Horčička (ČSSD), člen rady pro oblast kultury a památkové péče
Zdeněk Seidl (ČSSD), člen rady pro oblast školství
Aneta Heřmanová (ČSSD), členka rady pro oblast sociálních věcí
Josef Řihák (ČSSD), člen rady pro oblast investic a veřejných zakázek
Tomáš Beneš (ANO 2011), člen rady pro oblast majetku
Jaroslava Němcová (ANO 2011), členka rady pro oblast zdravotnictví
František Petrtýl (ANO 2011), člen rady pro dopravu
Robert Bezděk (ANO 2011), člen rady pro oblast bezpečnosti a ICT

V nové jedenáctičlenné Radě kraje tak podle rozhodnutí zastupitelů k 25. říjnu 2017 usedne šest členů za hnutí ANO 2011 a pět za ČSSD. Zastupitelé KSČM, třetího koaličního partnera, ve svém prohlášení uvedli, že jejich partneři akceptovali priority KSČM.

"Jedná se skutečně o podporu na základě našich programových principů,"  konstatoval předseda zastupitelů KSČM Zdeněk Štefek.

Zastupitelé také stanovili počet uvolněných členů zastupitelstva na celkem 16, z toho počet uvolněných členů Rady kraje je 10. Neuvolněným členem Rady kraje je radní Robert Bezděk (ANO 2011). Zbylých šest uvolněných zastupitelů bude vykonávat funkce předsedů výborů zastupitelstva.

Zastupitelé v rámci svého rozhodování o podobě nového vedení kraje dále odvolali současné předsedy a členy výborů Zastupitelstva Středočeského kraje a zvolili nové předsedy šesti výborů zastupitelstva v následujícím obsazení:

Jiří Peřina (ČSSD), předseda Výboru finančního
Milan Němec (ČSSD), předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost
Karel Filip (ČSSD), předseda a člen Výboru sociálních věcí
Ivan Cinka (KSČM), předseda výboru pro dopravu
Blanka Žánová (ANO 2011), předsedkyně Výboru pro tělovýchovu a sport
Zdeněk Štefek (KSČM), předseda Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch

Předseda sedmého výboru zastupitelstva, Výboru kontrolního, nebyl během dnešního (24. října 2017)  jednání zastupitelstva zvolen. Zastupitelé neschválili do této funkce hnutím STAN navrženého bývalého radního Martina Macháčka.

Proporcionální zastoupení ve výborech zastupitelstva bude podle vyjádření hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové řešeno při dalších jednáních a bude předloženo na jednání zastupitelstva 5. prosince 2017. "Stejně tak bude zastupitelům v ten samý termín předloženo Programové prohlášení nové koalice," upřesnila hejtmanka Pokorná Jermanová.

(ps, Středočeský kraj, Prvnizpravy.cz,  foto: ps)