Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Veřejný zájem? Devět z deseti občanů nechce vepřín v Letech zbourat!

Veřejný zájem? Devět z deseti občanů nechce vepřín v Letech zbourat!

Anketa webu Prvnizpravy.cz, která již několik dnů zjišťuje názory čtenářů tentokrát na zbourání či nezbourání vepřína v Letech, jenom proto, že v malé části tohoto zemědělského podniku byl za války romský pracovní tábor, má jasné výsledky. Devět z deseti občanů se zbouráním nesouhlasí.

Snímek stránky webu Prvnizpravy.cz s anketou o vepřínu v Letech
12.červenec 2017 - 08:27

Pro zbourání vepřína je jen jeden z dvaceti účastníků ankety, do které  se nelze vícekrát zapojit z jednoho počítače. Stejný počet občanů se k tomu nemůže vyjádřit.
Ministr Jan Chvojka v televizním pořadu 90' ČT24 druhé červencové pondělí prohlásil, že bude muset k vykoupení a ke zbourání vepřína o tomto  vykoupení a následném zbourání řící, že jde o veřejný zájem. To proto, že cena, za kterou se to všechno bude muset uskutečnit může být vyšší než kvalifikovaný odhad hodnoty tohoto zemědělského podniku.

Průběžné výsledky ankety však vyjadřují, že veřejný zájem je v drtivé převaze opačný. Veřejnost zastoupena několika tisíci účastníků ankety se vyjadřuje proti ničení fungujícího podniku živočišné výroby.

Proti zbourání vepřína se na konci června 2017 vyslovil i prezident Miloš Zeman, protože by to podle něj znamenalo ztráty pro státní rozpočet.

Bourat v Letech prosperující podnik by byla národohospodářská ztráta

Česko však  už dříve kvůli vepřínu kritizovala řada domácích i mezinárodních institucí, jejichž počet členů a jejich financování nebylo v souvislostí s těmito protesty ovšem nikde zveřejněna.

Víme, kdo vůbec usiluje o to, aby se zboural vepřín v Letech?

Za směsný požadavek aktivistů lze uvést jejich výzvu k orgánům EU, aby vlastník vepřína nedostal žádné dotace z EU. Majitel v pořadu  90' ČT24 diváky informoval, že na vepřín skutečně žádné dotace společnost nepobírá.

Kolik bude stát stát vykoupení a zbourání vepřína v Letech?

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: snímek stránky webu Prvnizpravy.cz)