Svátek má: Helena

Politika

Velikost textu:

Volební unikát: Vítězná koalice souhlasí se stížností na volby!

Volební unikát: Vítězná koalice souhlasí se stížností na volby!

Možná se Benešov nad Ploučnicí zařadí do dějin povolebních soudních sporů jako rarita. Je zcela unikátní, že stížnost na neregulérnost voleb v Benešově podpořili vítězové voleb - Koalice PRO Benešov, neboť vyhrála se ziskem pěti mandátů.

U soudu
6. listopadu 2018 - 11:06

Jak jsme již informovali, podle stížnosti výsledek voleb v Benešově n. P. byl ovlivněn klamavým vydáním měsíčníku Benešovské noviny, což je oficiální tiskovina města. Těsně před volbami vydaný leták měl stejné grafické vyjádření a změněno bylo slůvko ,,noviny" za slovo ,,speciál". Klamavé noviny byly po městě roznášeny dva dny před volbami dokonce i některými úředníky v čele s tajemníkem městského úřadu.

Starosta podpořil stížnost

Ústecký krajský soud začal projednávat v pondělí odpoledne, zda vydání předvolebních novin „Benešovský speciál“ těsně před volbami do zastupitelstev obcí bylo klamavé a ovlivnilo volby.

Říjnové hlasování napadli dva zástupci KSČM. Mnoho občanů bylo těmito novinami zmateno a posuzovalo své volební preference pod vlivem atmosféry vyvolané předvolebními novinami, uvedl jeden ze stěžovatelů u soudu.

Mimořádné je, že návrh je důvodným také podle dosavadního starosty Benešova nad Ploučnicí Filipa Ušáka (Koalice PRO Benešov), jehož strana volby vyhrála. U soudu starosta uvedl, že tiskovina Benešovský předvolební speciál obsahuje obrovské množství lží a nepravd.

Vypočítavost se stala pastí

U ústeckého krajského soudu zazněly informace, které lze shrnout takto: Předvolební situace využila klika podporující vznik a distribuci podivných předvolebních novin.

Vydavatelé Benešovského předvolebního speciálu chápali starostu Ušáka a jeho volební Koalici PRO Benešov jako komunálního nepřítele. Nebylo pro vydavatele předvolebního tisku nic krutějšího, než zisk nového silného mandátu pro starostu a Koalici PRO Benešov. Proto lze pochopit, že starosta má za to, že volební protivníci postupovali klamavým způsobem.


Proč komunisté propadli?

Dva žalobci z benešovské KSČM v pondělí ústeckému krajskému soudu sdělili, že občanům byla předložena tiskovina, na kterou ,,byli zvyklí", mysleli si, že mají v rukou známý radniční zpravodaj. Jenže, byl to šikovně připravený „speciál“ tvářící se jako radniční tisk, ovšem s informacemi, které nepravdivě osočovaly také komunisty.

Protože komunisty volí především starší lidé, mnozí z nich byli na rozpacích kdo má pravdu.

„Někteří byli z toho tak zmateni, že mi přímo řekli, že raději nepůjdou volit,“ uvedl Zdenko Hrabal, jeden ze stěžovatelů.

Druhý ze stěžovatelů Ivo Mádle dodal, že kvůli tomuto cíleně vyvolanému chaosu mezi voliči se letos nedostali komunisté do zastupitelstva, přitom mají důvěru. „V zastupitelstvu jsem byl 48 let, letos již ne. Proto jsme zde u soudu,“ zdůraznil Mádle.

Komunisté v komunálních volbách získali 4,36% hlasů, chybělo jim zhruba 15 hlasů plně vyplněných kandidátek, aby se dostali do zastupitelstva.

Benešovský předvolební speciál vydalo hnutí Benešovští patrioti. Považuje žalobu za nedůvodnou, stejně jako hnutí Otevřená radnice a ČSSD uvedla, že měla v předvolební tiskovině inzerci. ČSSD statečně mlží a doufá, že soudci neumí číst. Neboť na titulní straně pod provolání k vážným občanům je podepsána také ČSSD. Na titulní straně nebyla reklama, ale vzkaz voličům od lídrů kandidátských (spikleneckých) stran, ž jsou klubem spravedlivých.

Soud o benešovské stížnosti rozhodne ve středu dopoledne. 

(rp,fr,prvnizpravy.cz, foto:arch.)