Svátek má: Brigita

Politika

Velikost textu:

Za zlámanou nohu nikoliv zlámanou grešli,ale milion? Co na to Paroubek

Za zlámanou nohu nikoliv zlámanou grešli,ale milion? Co na to Paroubek

"Zhruba před rokem si jistý občan v Praze na chodníku pokrytém ledem zlomil nohu. Požádal hlavní město o odškodnění, a to je odmítlo uskutečnit. Obrátil se proto na soudy a celá věc dospěla až k Ústavnímu soudu," zaujala Jiřího Paroubka zpráva z metropole. Jak to dopadlo? 

Chodník nelze uzavřít jen tak ...
31.leden 2017 - 19:01
 
"Ten nyní, bez možnosti odvolání, rozhodl, že hlavní město Praha je poškozenému občanovi povinno zaplatit milion korun," konstatuje na webu Vaševěc.cz bývalý premiér a ve své době  také radní hlavního města Jiří Paroubek.

"Řekněme si ovšem, co tomu předcházelo. Před lety přijala poslanecká sněmovna a schválil senát právní normu, podle které již za úklid chodníků v obcích neodpovídají majitelé přilehlých soukromých či jiných pozemků, ale příslušné obce. Úklid sněhu a chodníku obecně ovšem něco stojí a obce na to nemají peníze. Jednalo by se o částky v řádech mnoha milionů korun za celou Českou republiku, ale obce přece potřebují peníze na svůj rozvoj, na financování základního školství či sociálních služeb a podobně. A tak obce odklízejí sníh, z kterého se za určitých podmínek na chodníku vytváří led přesně podle předchozího uvedeného, a tedy nedostatečně," upozorňuje bývalý předseda ČSSD.

"Jsou, pravda, ještě někteří majitelé domů, kteří ze setrvačností odklízejí sníh z chodníků, které přiléhají k jejich nemovitosti, ale obecný jev to určitě není," dodal Paroubek.

"Ústavní soud nyní rozhodl ve prospěch poškozeného občana, který nemůže za to, že právní norma, podle které se město Praha řídí, je vadná. Obce zkrátka došly k názoru, že jim stojí za to riziko neuklízet chodníky, protože by je to finančně zruinovalo, pojistit se pro případ úrazu a z pojistek platit náhrady.  V daném případě při nároku milion korun se ovšem pojišťovna zřejmě vzbouřila, s tím, že nic platit nebude. Takže celý případ dospěl až k Ústavnímu soudu a změnil se v precedent, který je jen potřeba dostat mezi lidi, aby věděli, co mají dělat v případě úrazu na zmrzlém chodníku, který nebyl uklizen obcí," má jasno expremiér Paroubek.

Nikam se nehrnu, vzkazuje Paroubek do Lidového domu a na Úřad vlády
 

"Možná, že nastal čas ke změně příslušného zákona, tak aby za úklid chodníku opět odpovídali majitelé přilehlých pozemků. Tak je tomu například v sousedním Rakousku a celá věc tam funguje velmi dobře… ," domnívá se Jiří Paroubek.

(ps, Vaševěc.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)