Svátek má: Emanuel

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Nedůvěryhodná Mayová a Johnson vtáhli do své hry další země

Zbořil: Nedůvěryhodná Mayová a Johnson vtáhli do své hry další země

Už delší dobu bere znovu oživené „mezinárodní společenství“ a podobně nedefinovatelná „mezinárodní veřejnost“ slovní spojení „řízený chaos“. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil
4. dubna 2018 - 03:20

Toho se politici nebo analytici mezinárodní vztahů dopouštějí, když chtějí říci, že současný stav politiky vznikl záměrně ve prospěch nějaké moci, která usiluje o svůj nekontrolovatelný růst.

Zda tomu tak je nebo není lze snadno vyslovit a záleží jen na odvaze nebo drzosti mluvícího nebo píšícího autora používat toto označujícího slovního spojení  jako argumentu. Měla by jím být podpořena uhlířská víra v poznání, kdo je řízeného chaosu původcem a komu slouží.  To ale nevíme a tak si pomáháme tím, že se snažíme definovat tvůrce falešných informací a informačních šumů. Aby nám to dnes znělo „tak nějak po americku“, hoax, fake-news, nebo rafinovaněji  „kybernetické kriminalitě“ provozované za účelem ohrožení národní bezpečnosti. Není důležité, zda se jedná o národní bezpečnost Spojených států nebo České republiky. Je-li třeba způsobit v jakémkoli státu, národu, etnické skupině nebo náboženské obci chaos, je použití podobných instrumentů, které pomáhají vytvářet alternativní model reality, bez ohledu na to, že šíří nejen neověřené, ale i neověřitelné informace, které mají  nějaký vztah k aktuálnímu dění.

Zbořil: Někdo chce válku, nebo si na válku hraje a nebo neví na co si hraje

Z povahy šíření takových informací můžeme usuzovat na to, komu slouží a ze své každodennosti bychom mohli vybrat desítky případů. Když si vybereme, kdo je jejich šiřitelem, v trestním zákonodárství se tomu často říká šíření poplašné zprávy, většinou za účelem vyvolání sociálního napětí, konfliktů a třeba i války, zjistíme, že jsou přijímány alarmující sdělení, kterým se snaží dodat na důvěryhodnosti nějaká vysoká státní autorita.

Jednou z podobných zpráv šířených za účelem vyvolání chaosu v politickém uspořádání „mnoha zemí“ je případ s agenturou Cambridge Analytica (CA) a její ďábelské ovlivňování voleb v USA,  ČR a kdekoli kde zvítězili ti, kterým to nepřejeme. Když jsme o CA psali hned po amerických prezidentských volbách, žádné médium hlavního proudu to nezajímalo. V diskusi k tomuto krátkému článku považovanému za okrajovou záležitost, ne méně než deset přispěvatelů, ukázalo, že jsou o celé věci informování lépe než jeho autor a nikoho to tehdy nezajímalo. Dnes je činnost CA považována za jev globálních rozměrů a vyšetřovatelé a soudy, zatím jen v USA,  hrozí tresty internetovým gigantům jako je Facebook, Google a dalším. A to mj. za zneužívání osobních dat, což činí nejméně sedm státních nebo státem podporovaných zpravodajských US agentur, a řady dalších, které zatím dokázaly svou činnost lépe utajit.  

Trochu se při této příležitosti zapomnělo na pikle Vladimíra Putina v zájmu ovlivňování voleb po celém světě, ale je to asi jen proto, že se zatím soustřeďujeme na to, jak v setmělém Kremlu připravil Vladimír Vladimírovič Novičok, dopravil ho do Londýna, aby jím mohl být zavražděn britský agent, u nás vydávaný za ruského špiona. Ten se ho chtěl na něco zeptat, ale nestihnul to. (Bude zajímavé počkat si až promluví Skripalova  dcera, která je, opět podle našich nedůvěryhodných informátorů, při smyslech a začíná mluvit).

V Porton Downu nedokázali, že Skripal byl otráven látkou z Ruska!!!


Dnes už nevážná autorita britské ministerské předsedkyně vlády a jejího ministra zahraničních věcí, vtáhla do svého sporu mezi svými a ruskými zpravodajskými službami dalších zemí, i když nejméně 14 z nich zdá se nechce „sdílet“ svou solidaritu na půdě Evropské unie a v ní s názorem, že Ruská federace není více strategickým partnerem ale jen strategickým nepřítelem. S Británií a jejími představiteli souhlasí zatím 28  zemí, které si asi neuvědomují, že tímto aktem vyhlásili RF válku. Sice ještě tajnou a ve stínu, ale už na diplomatických stolech a mapách se rozvíjející stále se zrychlujícím tempem. Protože každá válka končí jinak, než si její protagonisté představovali, stálo by za to připomenout jim, že tento dnešní  chaos už není jimi řízený, že si bude dále žít svým vlastním životem a bez ohledu na touhy těch, kteří jej pro své zájmy vytvořili.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)