Svátek má: Rostislav

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Předvolební masakr v ODS byl překvapením

Zbořil: Předvolební masakr v ODS byl překvapením

Nejen ve velké politice, ale i v regionální, zklamaly postupně tzv. velké strany jako ODS a ČSSD. KDU-ČSL zklamat nemohla, protože lidovce nikdo moc nebral vážně, jenom někde na Moravě a v některých pražských ulicích.

Zdeněk Zbořil
26. července 2018 - 07:20

Zelení postupně spáchali politickou sebevraždu svou nabubřelostí a hloupostí. To se promítlo i do komunální politiky.

Co nás čeká?

ODS, sociální demokraty, někde lidovce nebo komunisty, vytlačovaly už ve volbách v letech 2006 a 2010 z radnic místní strany a hnutí vznikající z občanských iniciativ a ekologických sdružení. Jde o místní politickou gerilu kolem jednoho nebo více oblíbených místních politiků, kteří se předtím otrkali v klasických stranách. K tomu přistoupila před čtyřmi lety ofenzíva politické divize Agrofertu nazvaná ANO. Protože její kandidátky vytvořili noví lidé, a v předvolebním marketingu měla politická divize Babišova ekonomického impéria hesla spojená s naději a zodpovědností, dostali političtí aktivisté z ANO dočasnou šanci. Jak tomu bude dnes?


Politolog Zbořil svým způsobem na to dal odpověděl již v roce 2016 po krajských volbách. Zbořil tehdy např. komentoval povolební situaci v Ústeckém kraji, kde Hnutí ANO doslova převálcovalo KSČM a ČSSD:

„ANO se veze  na protestní vlně. Úspěšně se jim daří přesvědčovat voliče, že staré a zavedené politické strany nemají budoucnost. V letech 2008 až 2016 odstavili postupně od moci pravicové strany, potom ČSSD a došlo i na komunisty. Deziluze ve společnosti je tak velká, že hledá stále někoho, kdo by českou politiku spasil. Doufají, že to bude Hnutí ANO.“

Tehdy Zbořil dodal, že šance pro ANO je jenom dočasná.

Ústecký příběh


Teď se blíží komunální volby. Kdo má letos jakou šanci?  

Ke čtenářské meditaci uvedl na toto téma politolog Zdeněk Zbořil, který řadu let sleduje z povzdálí ústeckou politickou scénu, že určitou vůni přicházejících komunálních voleb lze vytušit i z aktivizace ODS. Uvedl, že prý tolik politických podivností jako na Ústecku se mnohdy neodehraje ani v Praze. Dokládá to tím, že před pár dny celorepublikové předsednictvo ODS zrušilo 4 ze 5 místních sdružení ODS v Ústí a zrušilo i jejich kandidátku do komunálních voleb.

Zeptali jsme se proto Zdeňka Zbořila zda se dal ústecký stranický masakr očekávat?

"Nedal. Vědělo se o dvou frakcích v ústecké ODS. Že jedna frakce se pokusí převzít úplnou kontrolu nad kandidátkou do komunálních voleb, se tušit nedalo."

K čemu podle vás došlo?

"První frakce, říkejme ji velrybáři, obsadila dost amatérsky celou komunální kandidátku, a nechala si to schválit volebním sněmem. Jenže, když při převzetí moci nemáte pod kontrolou nadřízený štáb, může vám štáb plány zhatit a vás jako pučisty popravit. To se i stalo. První frakce obviňovaná z tzv. „velrybaření“ byla na návrh oblastní i regionální rady celostátním vedením ODS v Praze odstavena."

Nešlo najít kompromis? Kandidátku z obou frakcí sestavenou půl na půl?

"Asi ne. Tzv. velrybáři neměli dost osobností. Druhá skupina by je ve volbách odstavila tím, že by její kandidáti dostali od ústeckých voličů opět preferenční hlasy."

Proč se první frakci říkalo velrybáři?

"Obecně velrybaření znamená většinu složenou převážně z členů rodin lídrů kandidátky, zaměstnanců jejich firem, kamarádů, obchodních partnerů. Jednu místní organizaci ovládal majitel vlivné firmy napojený na podnikatele Patrika Oulického."

Co znamená fenomén Oulický v ODS?

"Jde o místní specifikum. Když 18.11.2013 vrah zastřelil v Chomutově člena ČSSD Housku, hovořilo se tehdy o popravě kmotra -  mafiána a druha ústecké hejtmanky. Vrah ve vězení mlčí o tom, kdo mu za vraždu zaplatil. Housku z ČSSD, stejně jako Oulického v rámci ODS, v Praze na politické scéně v podstatě nikdo nezná. Jde pouze o regionální problém."


Čili potopilo jméno Oulický původní zrušenou kandidátku?

"To byl spíše hřebíček do rakve, když se lídr první kandidátky na oblastní radě ODS přiznal, že se byl s Oulickým poradit."

Velrybaření už není účinné?

"Je účinné, pokud najmutí lidé prosadí kandidáty s voličskými preferenční hlasy. Ústečtí velrybáři to nezvládli. Jejich konkurenti nabídli čistší kandidátku. ODS se může na Ústecku pyšnit transparentností, což ji může přinést body pravicových voličů."

Kandidát na primátora Pavel Tošovský na tiskové konferenci novinářům říkal, že doufá v získání 15 % hlasů pro ODS. Je to reálné?

"Je to doufání vycházející z reality. Čistka v ústecké ODS může přinést body. I nominování Tošovského za ODS na ústeckého primátora. Před 20 lety byl znám Tošovský v celé republice jako starosta městské části Neštěmice při boji se sociálně-demokratickou vládní administrativou a Uhlem kvůli stavbě plotu v Matiční ulici. Plot měl oddělit ghetto nepřizpůsobivých od rodinných domků. Byla z toho parádní hysterie, že jde o rasistický exces. Tošovský jako starosta spolu s primátorem Hruškou obstáli v tehdejší hysterii. Protože byli z ODS, v tehdejších blížících se volbách převálcovala ODS na Ústecku ČSSD. Potom byl ještě Tošovský náměstkem hejtmana, a měl potom ještě nějakou jinou funkci, ale nakonec odešel z politiky. Vyhnul se tím následujícím aférám a neskončil před soudem jako řada regionálních politiků z ODS a ČSSD kvůli machinacím s regionálními dotacemi. Není ani závratně bohatý. Čili mohl by vyhovovat i těm, kteří ostatním závidí."    

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)