Svátek má: Ilona

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Proč by se poradce-prognostik nemohl stát premiérem?

Zbořil: Proč by se poradce-prognostik nemohl stát premiérem?

<< VIDEO >> Během týdne proběhlo jako obvykle plno zajímavých událostí, jenom u nás pokračuje už docela nudné vyjednávání o budoucí koaliční vládě.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
5. května 2018 - 03:20

Ale jinak jsme zaregistrovali návrh jihokorejského vůdce na udělení Nobelovy ceny míru Donaldu Trumpovi a sbližování vůdců obou Korejí. Nesmíme také zapomenout na kauzu Novičok…
 
A co vy na to pane Zbořile?

"Malý krok přes demarkační čáru a velký krok pro Korejce, když bych parafrázoval Američanypři přistání na Měsíci. Ale Korejci to tak chápou, v první řadě jde o spojování rodin a to je pro ně velmi důležité, to si ani nedokážeme představit,“ říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

A co znovu rozdmychaná kauza Novičok?
"Akcí Novičok se podařilo Británii v Evropě vyvolat paniku jako v předvečer světové války, na tom je zajímavé to, že se měly mobilizovat státy Evropské unie, odkud právě Velká Británie vystupuje a paní Mayová mluvila také o semknutí se a o solidaritě okolo Velké Británie a za velezradu se považovalo to, že někdo neprojevil tu patřičnou účast, ale zmínil se o tom, že ta inkriminovaná látka byla vyráběna v České republice  nebo dokonce snad ještě v socialistickém Československu.

To že popis té výroby byl dávno zveřejněn v Chemických listech dvěma odborníky nikoho moc nezajímalo a nyní máme tady vyjádření vojenské rozvědky, které sdělil veřejnosti přímo prezident republiky a byl za to napaden bojechtivou paní Němcovou, která to označila za velezradu, to je velice zvláštní, protože ona neobviňuje jenom prezidenta republiky, ale také vojenskou rozvědku  a tím ji staví do podivného světla právě v souvislosti se summitem  NATO v Praze. Tak buď je to NATO, jak napsal jeden z kritiků, spolek ostrostřelců, který se projevuje siláckými řečmi a žádostmi o zvýšení členských příspěvků aliančních států a nebo je to pevně organizovaná instituce, která musí na takové obvinění, které přichází z úst významné političky, tak na to musí nějakým způsobem reagovat,"komentuje Zdeněk Zbořil.

A co sestavování vlády?
"No právě taková prohlášení političky Němcové dostávají ODS do izolace a vzdalují ji od řešení politických problémů, mimo jiné sestavování vlády.

Nyní se zastavilo vyšetřování pana Faltýnka  a tří jeho spoluobviněných, takže z obviněných tam zůstává pan Babiš, jeho paní a někdo z rodiny, to může znamenat ústup vyšetřovatelů anebo zesílený útok proti panu Babišovi a jeho rodině.

V okamžiku sestavování vlády, v okamžiku, kdy Vladimír Dlouhý nastupuje jako  poradce k prezidentu republiky, tak půjde možná o pokus sestavit vládu na způsob  Rusnokovy vlády a někteří si myslí, že by mohl mít Vladimír Dlouhý větší naději na schválení v Poslanecké sněmovně než ta vláda Andreje Babiše," upozorňuje Zdeněk Zbořil.    

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)