Svátek má: Bernard

Domácí

Velikost textu:

RAND: Za 10 let zbraně USA, Ruska, Číny postaví svět na pokraj války!

RAND: Za 10 let zbraně USA, Ruska, Číny postaví svět na pokraj války!

V dohledné budoucnosti se může rozpoutat strategická válka kvůli hypersonickým střelám, které vyvíjejí Spojené státy, Rusko a Čína.

Ilustrační foto
8. října 2017 - 04:20

Tento závěr pochází od vědců RAND Corporation, napsal The Independent. Svět má méně než deset let k zavedení „systému nešíření zbraní" tohoto typu, dospěli k varovnému závěru odborníci amerického think-tanku.

Světové mocnosti, které se zabývají vývojem hypersonických střel, by měly zajistit, aby se tento typ zbraně nedostal do rukou „nepoctivých režimů". Vyvývají k tomu experti amerického analytického centra RAND Corporation, oznámil The Independent.


Vědci z RAND Corporation rovněž varují, že kvůli hypersonickým střelám, které vyvíjejí Spojené státy, Ruská federace a Čína, se může dokonce rozpoutat válka, tvrdí britské noviny.

„Další rozšířování hypersonických střel učiní strategickou válku mnohem pravděpodobnější. Ty mohou ponoukat země, aby urychleně rozhodly jejich využití," věří odborníci amerického think-tanku.

„Rusko, Čína a Spojené státy - všechny tyto země vyvíjejí své vlastní verze těchto zbraní, a jak říkají vědci z RAND Corporation, musí se mezi sebou dohodnout, že nebudou prodávat kompletní systém a základní složk těchto systémů,“ napsal The Independent.

Svět má méně než deset let, aby zavedl systém „nešíření" tohoto druhu zbraně, míní odborníci  RAND Corporation.


I vojenští experti poukazují, že proti hyperzvukovým střelám neexistuje efektivní obrana. Důvod pro jejich použití svádí skutečnost, že se nemusí jednat o příliš destruktivní úder jadernými zbraněmi, ale masivním útokem těchto střel se vyřadí právě strategické síly protivníka.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)