Svátek má: Sáva

Regiony

Velikost textu:

Celníci zadrželi pašované minerální oleje

Celníci zadrželi pašované minerální oleje

Ústečtí celníci kontrolovali na silnici č. I/13 u České Kamenice cisternu s bezmála třiceti tisíci litry lehkého topného oleje za více než 325 tisíc korun. Pašeráci přišli během okamžiku o statisíce korun.

Zadržená cisterna
20. června 2019 - 07:00

„Pašování lehkého topného oleje odhalila hlídka mobilního dohledu ústeckých celníků, když prováděla v uplynulém týdnu běžnou kontrolní činnost. Byl večer a krátce po dvaadvacáté hodině celníci vytipovali nákladní auto s cisternovým návěsem a polskou registrační značkou. Cisterna obsahovala 29 698 litrů lehkého topného oleje. Na tom nebylo nic zvláštního. Problém začal, když řidič nebyl celníků schopen předložit k přepravovanému zboží průvodní doklady,“ uvedl k případu Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.Dodal, že řidič neprokázal zdanění lehkého topného oleje.

Zadržená cisterna

„Protože máme v českém příhraničí dost zkušeností s pašováním tzv. červené nafty z Německa, v tomto případě opět pojali podezření, že by se mohlo jednat o nezákonnou přepravu minerálních olejů. Samotné doklady byly podivné. Podle údajů v nákladním listu (CMR) proběhla nakládka lehkého topného oleje v Lotyšsku a odběratelem měla být firma ve slovenské Žilině. Trasa přepravy byla zcela neekonomická a nelogická. Trasa přepravy vzbudila u hlídky další pochybnosti. Vozidlo i s nákladem celníci zajistili, vzorky z cisterny předali k analýze v celnické  laboratoři. Případ je nadále v šetření,“ dodal Nejedlý.

Pokud se podezření z nelegální přepravy potvrdí, následuje zajištění lehkého topného oleje i auta ve prospěch státu.

Zajištění cisterny je ojedinělé, většinou celníci odchytí pašeráky s menším množstvím, jako např. na silnici č. II/253 v katastru obce Chabařovice. Při kontrole dodávkového vozidla Fiat Ducato z  Ústeckého kraje celníci odhalili, že řidič pašuje dvě IBC nádoby o objemu á 1000 litrů se zápachem minerálního oleje, celkem 2 000 litrů. Také v tomto případě řidič nepředložil žádné doklady o řádné zdanění nákladu.

Doprava minerálních olejů pro účely podnikání v České republice a mezi státy Evropské unie je umožněna pouze v rámci elektronického systému přepravy a sledování výrobků podléhajících spotřební dani (EMCS) nebo na základě zjednodušeného průvodního dokladu.

Pro Ústeckenovinky.cz ro, Celní správa ČR.

(lh,usteckenovinky.cz, foto Celní správa ČR)