Svátek má: Emil

Regiony

Velikost textu:

Commedia finita se vrací na pardubické jeviště

Commedia finita se vrací na pardubické jeviště

V říjnu 2017 uvedlo Východočeské divadlo Pardubice  premiéru hry o operní divě Emě Destinnové Commedia finita, kterou na Malé scéně ve dvoře nastudoval režisér Petr Novotný.

Ze hry Commedia finita
17. února 2019 - 11:30

O rok později se s ní diváci po třiadvaceti reprízách rozloučili. Mezitím však v divadelním klubu vznikla nová scéna Poedium v klubu, jejíž intimní prostor je jako stvořený pro hru s malým hereckým obsazením, proto se vedení divadla rozhodlo „oprášit“ Commedii finitu a obohatit jí repertoár nové nejmenší scény pardubického souboru. Premiéra se zde uskuteční v úterý 19. února.

„Dramatička Viktorie Hradská napsala originální dílo, v němž na talentovanou, excentrickou, výjimečnou a osamělou zpěvačku vzpomínají čtyři ženy, které ji zažily zblízka. Jaká byla, či přesněji jak byla vnímána, se dozvídáme od závistivé učitelky hudby, jež ji považovala za konkurenci, nevzdělané uklízečky, placené společnice, která ji soustavně okrádala a ponižovala, a žárlivé komorné. Velikost slavné umělkyně i výjimečnost její komplikované osobnosti je tak poměřována závistí, nenávistí, hloupostí a malicherností,“ přibližuje hru dramaturgyně Jana Uherová.Commedia finita poskytuje příležitost čtyřem herečkám – Dagmar Novotné, Jindře Janouškové, Janě Ondruškové a Štěpánce Fingerhutové – předvést své umění, ale nijak jim to neulehčuje. Autorka totiž ponechává postavy na jevišti osamocené – ony vedou dialog jenom samy se sebou a s publikem. S vtipem, nadsázkou, nadhledem a humorem. „Commedia finita je bezesporu dobrou komedií, která zaujme, pobaví, ale i poučí,“ láká na obnovenou premiéru Jana Uherová.  

Pardubickénovinky.cz informoval Radek Smetana, PR manažer, Východočeské divadlo Pardubice.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:Josef Vostárek)