Svátek má: Jolana

Regiony

Velikost textu:

Den města a sociálních služeb nabídl bohatý program

Den města a sociálních služeb nabídl bohatý program

Letošní oslavy Dne města a sociálních služeb Frenštátu pod Radhoštěm připadly na pátek 7.června 2019 a nabídly bohatý program.

Frenštát pod Radhoštěm - Den města
11. června 2019 - 12:00

Během dvanáctihodinového programu se od 10 hodiny dopoledne na náměstí přímo ve stáncích nebo na pódiu prezentovalo více jak čtyřicet organizací, odborů města, organizačních složek, spolků, sportovních jednot a oddílů, zájmových sdružení a škol. Během vystoupení předvedlo své dovednosti více jak 800 účinkujících, převážně dětí.

V rámci programu Dne města byli už tradičně oceněni vítězové ankety "Zlatý Felix" o nejoblíbenějšího frenštátského učitele nebo učitelku a vyhlášeni nejlepší sportovci roku 2018. Významná část programu patřila oblasti sociálních služeb. Proběhla rozsáhlá prezentace poskytovatelů sociálních služeb.

Celodenní program na náměstí zakončil koncert "Pocta městu" na kterém zahrála oblíbená kapela Fleret z Vizovic se zpěvačkou Zuzanou Šulákovou.

Nepříznivá předpověď počasí, která byla určena pro termín konání Dne města a sociálních služeb Frenštátu pod Radhoštěm, se nenaplnila. Velmi teplé a slunečné počasí přilákalo na náměstí velké množství návštěvníků, kteří si naplno užívali opravdu nabitý program.

První programový blok na pódiu, rozdělený na dvě poloviny exhibicí parkouristů, patřil prezentaci frenštátských škol a školek. Ten byl ukončen vyhlášením ankety "Zlatý Felix", ve které žáci základní školy Tyršova a Záhuní volili nejoblíbenějšího pedagoga. Vítězkami ankety se letos staly učitelky Petra Pavlasová ze ZŠ Tyršova a Jana Gurášová ze ZŠ Záhuní,  které sklidily bouřlivé ovace od svých žáků a na pódiu převzaly ocenění z rukou starosty města Miroslava Halatina, vedoucí odboru školství a sportu Ludmily Pavlové a její kolegyně Mariky Macíčkové.

Mezi prezentacemi škol v 11 hodin za přítomnosti starosty Frenštátu pod Radhoštěm pozdravili obyvatele města zástupci partnerských měst Dorota Fijak a Barbara Niemczyk z polské Ustroně a Jaroslav Pagáč ze slovenského Krásna nad Kysucou. Od 13 hodiny vystoupily na náměstí jednotlivé obory frenštátské Základní umělecké školy. Hudba, zpěv a tanec v mnoha podobách naplnily hodinu a půl trvající programový blok. Akční ukázku v podobě požárního útoku předvedli početnému publiku mladí frenštátští hasiči. Následovalo vystoupení kroužků Centra volného času Astra, které letos slaví 40 let od svého vzniku.

V 16.00 nastoupili na pódium poskytovatelé sociálních služeb, kteří prezentovali svou činnost ve stáncích na náměstí v rámci Dne sociálních služeb. Spolu s nimi byli na pódiu vedoucí Odboru sociálních věcí města Jana Prášková s kolegyní Bronislavou Papákovou a první místostarosta města Pavel Mička, aby společně vylosovali vítěze soutěže, která probíhala v rámci Dne sociálních služeb. Soutěž spočívala v tom, že si lidé mohli vyzvednout ve stánku Odboru sociálních věcí hrací kartu, se kterou pak obcházeli určené stánky poskytovatelů sociálních služeb a plnili zde dané úkoly. S vyplněnou kartou se vrátili zpět a dostali se do slosování o zážitkovou cenu. Tou byl víkendový pobyt pro čtyřčlennou rodinu na Hotelu Čarták v Beskydech a zapůjčení vozu Dacia Duster s plnou nádrží od společnosti Bono Auto.

Následoval další blok prezentací na pódiu. Postupně se představilo Nízkoprahové centrum Kryt, skupina irských tanců Jelení de Luain a následovaly tři sportovní vystoupení. Jako první předvedly krásnou voltižní sestavu děvčata z jezdeckého oddílu TJ Slovan, napochodovalo vystoupení mažoretek TJ Sokol a krásné bylo také vystoupení oddílu sportovní gymnastiky TJ Frenštát. Na závěr organizovaného programu na pódiu zazpíval skvělý komorní sbor Nyklband. Posledním bodem programu bylo už tradičně udělování ocenění nejlepším sportovcům města za rok 2018 a to celkem ve čtyřech kategoriích. Děti a mládež do 18 let, dospělí, kolektiv a zasloužilé ocenění za celoživotní přínos sportu.

Za město Frenštát pod Radhoštěm předával ocenění starosta města Miroslav Halatin, první místostarosta města Pavel Mička, za odbor vnějších vztahů vedoucí Iva Vašendová a Ludmila Žárská. Celý program předávání zorganizoval a řídil referent sportu Robin Gebauer. Oceněnými byli v kategorii děti a mládež Tereza Czyžová, Johana Mlčáková a Štěpán Míček, v kategorii dospělí Pavel Děcký, Filip Sakala a Lenka Kuncová, v kategorii sportovní kolektiv si ocenění převzal oddíl sportovní gymnastiky TJ Frenštát a v kategorii za celoživotní přínos sportu to byli Petr Přibil, Jaromír Černoch, Bohuslav Morávek, Jindřich Selcer, Zdeněk Krompolc, Miloslav Tkáč, Lubomír Jurek, Václav Šindler, Jaromír Literák a Jaroslava Káňová.

Vedle vystoupení na pódiu mohli návštěvníci akce navštívit spoustu prezentačních stánků na náměstí, ve kterých prezentovali svou činnost velcí zaměstnavatelé, spolky, sportovní oddíly, i zájmové organizace. Mezi velmi zajímavé prezentace patřila ta od frenštátských včelařů. Kolem jejich stánku se to jen hemžilo včelami. "Nebojte se, ty vás nebodnou. Včely samy o sobě neútočí, jen kdybyste je přimáčkli, tak to vás bodnou," vysvětloval včelař Zdeněk Krkoška.

"Co to bude, mojito, piňakoláda, nebo jiný míchaný nápoj?" takto se ptali žáci frenštátské Hotelové školy, kteří svůj stánek proměnili ve velký koktejlový bar. "No někteří ani nevěděli jak táhnout, ale objevil jsem tady dva mladé kluky, a ti vypadají nadějně, že by snad mohli přijít a zkusit hrát šachy vážněji," hodnotil zájem mladých návštěvníků o prezentaci frenštátských šachistů Jaromír Literák. "Už začíná další projekce," zvala lidi do historických prostor radnice pracovnice Turistického informačního centra Karolína Ďatková. Opakovaně zde probíhalo promítání filmu o sochaři Albínu Poláškovi "Strůjce svého osudu".Informační centrum a Odbor vnějších vztahů prostřednictvím foto panelů prezentovali také mikroregion Frenštátsko a k vidění byla také výstava o Pohorské jednotě Radhošť "Kdo postavil Libušín?" Velký zájem byl o fotokoutek i možnost vyfotit se v tématických foto pointech Radegasta nebo svatého Martina. Vedlejší stánek Odboru sociálních věcí připravil výstavu věnovanou 100 letům sociální služby. K vidění byly zajímavé dobové texty a fotografie. "Lidi to skutečně zajímá, hodně se tady zastavují, myslím, že se to moc povedlo," hodnotila pracovnice odboru Svatava Nová. Odbor investic a správy majetku města prezentoval formou vizualizací právě probíhající a plánované investiční projekty města. Tradičně velký zájem, hlavně dětí, byl i o vystavenou techniku Technických služeb města. A ve středu zájmu byly, jako každoročně, také stánky policie ČR a hasičů. Novinkou byla rozsáhla prezentace společnosti Eco Com, věnovaná osvětě v oblasti nakládání s odpady.

Celodenní, nabitý program završil koncert vizovické kapely Fleret se zpěvačkou Zuzanou Šulákovou. Vystoupení Fleretu jen podtrhlo skutečnost, že ve Frenštátě to opravdu žije a žije se dobře.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval Mgr. Marian Žárský za Městské kulturní středisko Frenštát pod Radhoštěm.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto: Jan Novotný)