Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Kraj nebude udržovat silnice první třídy, ačkoli to chtěl

Kraj nebude udržovat silnice první třídy, ačkoli to chtěl

Poprvé v historii Olomouckého kraje nebude krajská správa silnic během zimy udržovat komunikace I.třídy. Stát si na zajištění této služby nově vybral společenství tří soukromých firem. Hejtmanství takový postup kritizuje.

Ilustrační foto
22. října 2017 - 08:00

„Jsem sice zastáncem hospodárnosti, ale ne takové, která odporuje zdravému rozumu. Vždyť úseky silnic I. třídy teď naše sypače pouze projedou se zdviženými pluhy, aby se po nich mohly dostat na komunikace nižších tříd, které už udržovat mohou,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Silničáři už kvůli této změně přepracovali systém okruhů, na kterých tradičně zimní údržbu prováděli. Z původních sedmaosmdesáti jich zůstalo třiasedmdesát.

„Kraj bude samozřejmě dál odpovídat za údržbu silnic II. a III. třídy, které má ve vlastnictví. Celkem se během zimy postará o zhruba tři tisíce kilometrů vozovek,“ sdělil vedoucí oddělení silničního hospodářství František Pěruška.

Krajští silničáři plánují během nadcházející zimní sezóny více solit. Chemicky ošetřených úseků bude o 160 kilometrů více než vloni. Minulá zima přišla cestáře na zhruba dvě stě milionů korun.

Pro Olomouckenovinky.cz Bc. Eva Knajblová, Krajský úřad Olomouckého kraje.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)