Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Po Nemocnici Pelhřimov bude chytře svítit i sídlo kraje

Po Nemocnici Pelhřimov bude chytře svítit i sídlo kraje

Už rok využívá Nemocnice Pelhřimov chytrý systém LED osvětlení. Nainstalován byl v prostorách hlavní lůžkové budovy, kde se svítí 24 hodin denně a ve venkovních prostorách na veřejném osvětlení.

Sídlo Kraje Vysočina
17. února 2019 - 11:00

„Avizované úspory ve spotřebě energií až 30 % oproti původním odečtům nás přesvědčily o tom, že chceme technologie využít i jinde. V úvahu přichází zatím vybraná pracoviště krajského úřadu v Jihlavě,“ informoval Novinkyvysocina.cz po návštěvě nemocnice náměstek hejtmana  pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

Podle jeho slov dojde v sídle Kraje Vysočina k výměně zářivek za úsporné LEDky postupně.
 
„Původně jsme měli v plánu vyměnit pouze svítící trubice a doplnit software pro měření spotřeby, při prvních demontážích jsme se utvrdili v tom, že je třeba vyměnit světla kompletně a propočítali jsme, že cenově nás přijde kompletní výměna stejně, a tak máme na chodbách vybraných oddělení nové komplety. Překvapila nás obrovská svítivost nových LED světel. Systém umožňuje snižování intenzity svícení.  Ve dne využíváme výkon světel pouze na 20 %, v noci výkon posilujeme dle potřeby. To původní systém nedovoloval,“ popisuje výhody nového chytrého svícení náměstek ředitele Nemocnice Pelhřimov Petr Adam.Pokud jde o venkovní svícení, rozloučila se pelhřimovská nemocnice s výbojkami. Už první rozsvícení LED ve venkovních prostorech nabídlo vizuální efekt.

„Dosluhující sodíkové výbojky byly vyměněny za efektivní a v současné době nejúspornější technologie,“ zmínil Martin Kukla s tím, že nemocnice systém doplnila o systém spínání pomocí stmívacích nebo časových čidel, SW pro měření spotřeby venkovního osvětlení, světla v areálu nemocnice tedy svítí jen v případě potřeby.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)