Svátek má: Leoš

Regiony

Velikost textu:

V Bohumíně začne v sobotu vodácká sezóna, odemknou řeku Odru

V Bohumíně začne v sobotu vodácká sezóna, odemknou řeku Odru

Vodáci, do lodí! Už v sobotu 1. července se na tři letní měsíce opět odemyká řeka Odra v Bohumíně.

Odra
28. června 2017 - 12:00

Sedmikilometrový úsek vede ze Starého Bohumína přes chráněné meandry až do Polska k soutoku Odry s Olší.

Slavnostní akt startuje v 10 hodin u nástupního místa pro vodáky ve Starém Bohumíně. Zájemci o splutí Odry v kánoích či raftech si mohou lodě půjčit z městské půjčovny, která je umístěna v nedalekém domě Pod Zeleným dubem na starobohumínském náměstí Svobody. Lodě na sobotní plavbu si lze rezervovat.

Na účastníky hromadného sjezdu čeká plavba tím nejkrásnějším úsekem řeky Odry. Cíl akce je v polském Zabełkově, kde se účastníci mohou těšit na malé občerstvení. Splutí Odry trvá přibližně dvě hodiny. Na start a z cíle plavby se všichni účastníci akce dopravují individuálně.

Odemykání odstartuje také letošní vodáckou sezónu pro půjčovnu lodí. Ta bude kromě odemykání a zamykání Odry fungovat každý víkend a také o svátcích až konce září. Podmínkou je, že průtok v Odře nesmí být vyšší než 60 m³/s. V opačném případě je totiž sjezd Odry životu nebezpečný, a lodě proto není možné zapůjčit. V nabídce půjčovny je 19 lodí – nafukovací i plastové kánoe nebo rafty. Loďky dostaly jména podle živočichů, kteří v okolí řeky Odry žijí či žili.

„Městská půjčovna bude letos v provozu od neděle 2. července až do soboty 30. září. Zájemci si mohou městské lodě zapůjčit prakticky po celé léto. Půjčovné je zdarma, platí se jen za dopravu lodí. Zdarma půjčujeme i vodácké vybavení - pádla, plovací vesty, nepromokavé lodní vaky a házecí pytlíky,“ řekla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Miroslava Šmídová.


O prázdninách tak opět budou probíhat jak dopolední, tak odpolední sjezdy. Dopolední sjezd startuje od starého hraničního mostu ve Starém Bohumíně v 9 hodin, odpolední ve 14 hodin.

Půjčování lodí zajišťují dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. Na víkendové sjezdy je povinná elektronická rezervace na webu města - www.bohumin.cz v rubrice Rezervace lodí. Mimo víkendy a svátky je možné využít půjčovnu lodí po předchozí telefonické dohodě s hasiči a za podmínky, že na Odru vypluje alespoň šest plavidel.

Městská půjčovna funguje už jedenáct let let a za tu dobu ji využilo asi 12 tisíc vodáků. Vloni zaznamenala historicky nejvyšší návštěvnost, po Odře se díky ní projelo 2 100 lidí. Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Lucie Kolková, tisková mluvčí města Bohumína.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:Pavel Čempěl)